Czym zaprawiać zupy

Dzięki zasmażce czy śmietanie zupa staje się smaczniejsza i pożywniejsza. Zobacz, co i jak dodawać, aby potrawa była apetyczna.
/ 26.11.2009 08:22
Dla smakoszy zaprawienie zupy jest jak postawienie kropki nad i – zyskuje ona bogatszy smak. Z zagęszczania jej powinny jednak zrezygnować osoby odchudzające się i będące na diecie lekkostrawnej.

ZASMAŻKA, czyli mąka przesmażona na tłuszczu

Dodaje zupie złocistej barwy i wyraźnego smaku. Na patelni należy rozpuścić np. 2 łyżki masła (lub przesmażyć na nim posiekaną cebulę) i wsypać łyżkę mąki. Zrumienić, mieszając. Następnie całość rozprowadzić przestudzonym wywarem (ok. 200 ml), mieszając trzepaczką, by nie powstały grudki. Rzadki sos wlewa się do zupy, miesza i gotuje ok. 5 min. Zasmażka taka pasuje do kapuśniaku, grochówki, pieczarkowej i flaczków.

ŚMIETANA Z MĄKĄ
Łyżkę mąki trzeba wsypać do ok. 100 ml śmietany i dokładnie wymieszać. Jeśli śmietana jest gęsta, można ją połączyć z odrobiną mleka, a potem rozprowadzić przestudzonym wywarem. Po dodaniu potrawę należy zagotować. By śmietana się nie zwarzyła, najlepiej używać słodkiej lub wcześniej dodać do potrawy szczyptę cukru. W ten sposób zagęszczamy np. ogórkową, szczawiową i pomidorową.

ZACIĄGANIE ŻÓŁTKIEM
Gorącą zupę miesza się z surowym żółtkiem. Potrawa zyskuje ładny kolor i staje się bardziej odżywcza. Do zup dla dzieci, ale też np. do kremu z dyni.

Porady kulinarne - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA