Lobo
Duże, z błyszczącymi, ciemnokarminowymi ,rumieńcami". Mają kulisty, lekko spłaszczony kształt. Dojrzewają w październiku, najwartościowsze są do grudnia. Łatwo ulegają obiciom. Jedynie w chłodni można je przechowywać do wiosny.
Smak
Bardzo miękkie, o papkowatej konsystencji. Soczyste, kwaskowate.
Zastosowanie
Najlepsze do bezpośredniego spożycia. Są miękkie - mogą je jeść dzieci i osoby starsze. Lepiej je obrać, bo mają twardą, odstającą skórkę.
Szara reneta
Niezbyt duże, o żółtomiodowej skórce, pokrytej matowym nalotem. Dobre do przechowywania, bo zachowują smak, chociaż szybko więdną. Odmiana coraz rzadziej spotykana na rynku.
Smak
Kruche i miękkawe, mało soczyste. Kwaskowate.
Zastosowanie
Przeznaczone głównie do przetwarzania. Można z nich robić musy, marmolady lub galaretki, którym nadają złoty
kolor. Doskonałe na kompot, i pieczone w cieście kruchym lub francuskim.
Gloster
Średniej wielkości, o żywym, równomiernym, purpurowoczerwonym zabarwieniu. Nadają się do długiego przechowywania. Mało podatne na obicia.
Smak
Są bardzo twarde, o zwartej, ale kruchej konsystencji. Słodkawo-kwaśne.
Zastosowanie
Do bezpośredniego spożycia. Twarde, więc najlepiej podawać je krojone w cząstki z wydrążonym gniazdem nasiennym. Można też nimi nadziewać pieczony drób.
Golden delicious
Mają stożkowaty kształt i żółty kolor. Do przechowywania pokrywa się je woskiem, bo inaczej więdną. Zawierają mniej witaminy C niż inne odmiany.
Smak
Przypomina gruszkę, lekko kwaskowy, orzeźwiający. Kiedy skóra jest zielona, są jędrne i kruche, kiedy staje się złota, robią się mniej kruche, ale słodsze.
Zastosowanie
Na przetwory: konfitury, powidła, soki. Są smaczne również na surowo, np. jako dodatek do sera pleśniowego.
Jonagold
To krzyżówka golden delicious z jonatanem. Duże, lekko podłużne z żółtą skórką o miedzianopurpurowym, rumieńcu". Nie więdną w czasie przechowywania. Bez strat dotrwają do czerwca.
Smak
Miąższ jest chrupki, bardzo soczysty, smaczny, gruszkowy z winnym posmakiem.
Zastosowanie
To jedne ze smaczniejszych jabłek, najlepiej jeść je na surowo. Doskonałe też suszone oraz pieczone - szybko stają się miękkie.
Zapamiętaj
- Jabłek nie można przechowywać obok ziemniaków, bo nabiorą kartoflanego zapachu.
- Dobrze nadają się do wekowania, na soki, galaretki i do suszenia, gorzej do zamrażania, na konfitury i dżemy oraz do utrwalania w alkoholu.
- Dokładnie umyte jabłka, z wyciętymi gniazdami nasiennymi, pokrojone w cienkie plasterki można suszyć w specjalnej suszarce lub po ułożeniu na papierze w uchylonym piekarniku. Wcześniej - obrane i pokrojone - warto skropić wodą zakwaszoną kwasem cytrynowym.
Wartość odżywcza
Jabłka zawierają ok. 85 proc. wody, ok. 10 proc. cukrów, 1,3 proc. cennego błonnika, składniki mineralne (wapń, żelazo, sód) oraz niewielkie ilości witamin. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 75-100 mg, 200 g jabłek (jedno średniej wielkości) daje ok. 18,5 mg tej witaminy w sezonie, a zimą 6-9 mg. 100 g jabłek dostarcza organizmowi ok. 58 kcal.
Walory zdrowotne
Jabłka pobudzają krążenie krwi. Zapobiegają biegunkom i zaparciom, zawarte w nich kwasy organiczne hamują rozwój bakterii fermentacyjnych i gnilnych w jelitach. Błonnik zwiększa ruch robaczkowy jelit, a pektyny chłoną cholesterol. Upieczone lub uduszone jabłka są tak delikatne, że mogą je jeść osoby, które nie tolerują surowych owoców.