POLECAMY

Jałowiec pospolity

Z kwiatów żeńskich wytwarza się mięsista, kulista szyszkojagoda (owoc), która dopiero w następnym roku zmienia barwę z zielonej na prawie czarną. Na krzewach obok siebie wiszą owoce dojrzałe (dwuletnie) i te niedojrzałe (jednoroczne).
Jałowiec pospolity

Owoce należy zbierać jesienią, najlepiej już po pierwszych przymrozkach lub zimą. Suszyć w temperaturze do 30 stopni, susz należy oczyścić z paproszków, kory i igliwia. Owoce zawierają od 0,5 do 2% olejku lotnego, flawonoidy, garbniki, żywice, kwasy organiczne, związek goryczowy, witaminę C, związki cukrowe oraz sole mineralne.

W kuchni aromatyczne owoce tej rośliny znane są jako przyprawa do mięs (zwłaszcza dziczyzny) pieczonych i wędzonych, zup i innych potraw, jako dodatek do alkoholi – dżin, a gałązki wraz z igłami doskonale „wędzą” wyroby mięsne. Najlepszy smak i aromat mają właśnie „wędzonki” na dymie jałowcowym.

Nalewka z jałowca

  • 30 szt. owoców jałowca,
  • 1 l wódki (czystej),
  • 1 łyżeczka cukru.

Zalać wódką owoce jałowca, szczelnie zamknąć butelkę, następnie macerować trunek ok. 4 tyg. (czasem potrząsnąć butelką). Zebrać osad, przelać do czystej butelki, posłodzić i rozmieszać. Po kilku dniach nadaje się do konsumpcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)