Węgierskie Boże Narodzenie

Różnice w świętowaniu Gwiazdki są niezwykle ciekawe, wynikają najczęściej z tego, że każdy z krajów, do których trafiła nowa, chrześcijańska tradycja dodawał specyficzne dla swojej kultury elementy.
Boże Narodzenie - to okres niezwykle ważny dla Węgrów. W Święta tłumnie chodzą do kościołów, choć nie są na co dzień bardzo wierzący.
/ 15.12.2011 14:05
Różnice w świętowaniu Gwiazdki są niezwykle ciekawe, wynikają najczęściej z tego, że każdy z krajów, do których trafiła nowa, chrześcijańska tradycja dodawał specyficzne dla swojej kultury elementy.

W dawnych czasach na Węgrzech wokół Bożego Narodzenia unosiła się aura magiczna, związana z ludowymi wierzeniami i tradycjami. Niektóre z nich przetrwały do dzisiejszych czasów.

Można powiedzieć, że Węgrzy obchodzą Boże Narodzenie dwukrotnie: 6 grudnia, kiedy to dzieci wysyłają listy do Jezuska i układają zapisane życzenia na parapetach, żeby aniołki mogły je dostarczyć do nieba. Dawniej postać przebrana z biskupa Mikołaja pukała do drzwi domostw i rozdawała dzieciom paczki ze słodyczami i owocami.

Polecamy: Włoskie Boże Narodzenie od kuchni

Właściwe Boże Narodzenie obchodzone jest, tak jak u nas - 25 grudnia. Tygodnie, które je poprzedzają mają nazwy związane z ich ważnością. To kolejno tydzień: papierowy, brązowy i srebrny, a ostatnia niedziela przed Wigilią to złota niedziela. To czas na kupno świątecznej choinki, zrobienie zakupów czy porządków.

Zobacz też: Letnie Boże Narodzenie w Australii

Pierwszego dnia Świąt Węgrzy odwiedzają swoich najbliższych, składają sobie życzenia i wymieniają się prezentami. W tym dniu każda pani domu powinna wszystkich gości poczęstować makowcem lub struclą orzechową.  Powinna  mieć przygotowane tyle ciasta, żeby starczyło dla całej rodziny i sąsiadów.

Prezenty przynosi nie św. Mikołaj, tylko aniołek albo mały Jezus, określany na Węgrzech jako Jezusek. Popularny jest zwyczaj kolędowania.  Kolejny, znany  zwyczaj na Święta Bożego Narodzenia to tworzenie szopki z oryginalnymi figurkami, wykonanymi z filcu. Szopkę buduje się tradycyjną metodą "przędzenia słomy".

Polecamy: Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Redakcja poleca

REKLAMA