Longan

Longan - tajemniczy owoc

W światowych kuchniach stosowanych jest wiele nieznanych w Polsce owoców. Można zaliczyć do nich między innymi longana. W poniższym artykule dowiemy się czym jest ten owoc, jakie posiada właściwości i do czego się go wykorzystuje.
/ 26.10.2012 11:47
Longan

Czym jest longan?

Longan  to gatunek jadalnego owocu pochodzącego z południowo-wschodniej Azji. Rośnie na drzewach tropikalnych, których wysokość wynosi ok. 15 m i jest krewniakiem liczi oraz rambutana. Posiadają wiecznie błyszcząco zielone liście złożone z 10 naprzeciwległych listków.  W tłumaczeniu z języka chińskiego nazwa tego owocu oznacza smocze oko. Rośnie głównie w Chinach ale również można je spotkać w "świeżej formie" w Indiach, Malezji oraz Tajlandii.

Owoce posiadają charakterystyczny kształt. Na zewnątrz są to małe kulki o  średnicy ok. 3 cm.  o żółto-brązowej skórce. Po przekrojeniu znajdziemy przezroczystobiałe wnętrze z czarną niejadalną pestką. Longan zaliczany jest do mocno wyrazistych owoców, którego smaku (słodkiego i orzeźwiającego) nie da się porównać z innymi owocami.

Zobacz także: Co zrobić z liczi?

Wartość żywieniowa oraz zdrowotna longana

Miąższ jest cennym źródłem witaminy C oraz składników mineralnych. 100 g owoców dostarcza naszemu organizmowi ok. 50 kcal natomiast jeden longan to tylko 2 kcal. Pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, przyczynia się do szybszego gojenia się ran, poprawia nasz wzrok, spowalnia procesy starzenia się ustroju oraz charakteryzuje się działaniem energetyzującym.

Wykorzystanie w gastronomii

Owoce longanu bardzo często stosowane są w kuchni orientalnej oraz w medycynie naturalnej. To doskonały dodatek do zup, deserów, sałatek owocowych oraz słodkich przekąsek. Spożywany jest również "na świeżo" od razu po obraniu. Dodatkowo bardzo dobrze nadaje się do suszenia oraz konserwowania. Jedynie w Europie na półkach sklepowych dostępny jest w słodkiej zalewie w puszce. Cena longanu w Polsce kształtuje się w granicy 5-10 zł za ok. 500g.

Zobacz także: Galeria owoców egzotycznych