Jak zrobić lody w domu? Prosty przepis wideo

Domowe lody to zdrowsza alternatywa dla tych sklepowych - możesz kontrolować ilość dodanego cukru i nie używasz do ich przygotowania żadnych polepszaczy.
Weronika Kwaśniak / 08.04.2020 04:24

Domowe lody wymagają cierpliwości. Nie będziemy udawać, że to deser, który można przygotować w 30 minut. Chociaż samo przygotowanie jest proste, na gotowy przysmak trzeba kilka godzin zaczekać. Efekt wart jest jednak poświęceń - smak sklepowych, produkowanych masowo lodów, nie może się równać z tymi domowymi!

Przepis na domowe lody

Generalną zasadą przygotowania domowych lodów jest użycie 1/3 szklanki cukru pudru na 1 szklankę kremówki. Zachowaj jednak ostrożność, gdy używasz bardzo słodkich dodatków. Mleczna czekolada czy słodkie owoce sprawią, że smak deseru i tak będzie wyrazisty. Wtedy lepiej użyć mniejszej ilości cukru, aby lody nie były przesłodzone.

Składniki:

  • 2 szklanki śmietany kremówki, 
  • 2/3 szklanki cukru pudru,
  • ziarenka z jednej laski wanilii.

Sposób przygotowania:

  1. Śmietanę kremówkę ubij w wysokim naczyniu razem z cukrem pudrem.
  2. Z laski wanilii wyjmij ziarenka i dodaj do masy. A co zrobić ze zużytą laską wanilii? Można ją zalać alkoholem, aby otrzymać esencję waniliową lub zasypać cukrem, aby uzyskać cukier waniliowy.
  3. Masę na lody ubij ponownie - uważaj, aby nie robić tego za długo!
  4. Przed wstawieniem lodów do zamrażarki, spróbuj jak smakują. Pamiętaj, że na tym etapie powinny być nieco za słodkie. Po zamrożeniu ich smak złagodnieje.
  5. Teraz można do domowych lodów dodać np. zmiksowane truskawki, rozpuszczoną czekoladę lub kajmak.
  6. Pojemnik zamknij i wstaw lody do zamrażarki na 3-4 godziny. Co godzinę wyjmuj masę i dokładnie mieszaj widelcem, aby w środku nie powstały kryształki wody. Domowe lody gotowe!

Zobacz więcej pomysłów na smaczne desery:
Ciasto 3Bit bez pieczenia
Ciasto Snickers bez pieczenia
Tiramisu z biszkoptami
Kruche rogaliki z marmoladą
Ptysie z kremem
Ciasto francuskie z bitą śmietaną