Wiosna na balkonie

Nawet niewielki balkon może zachwycać urodą. Pod warunkiem, że starannie zadbamy o jego urządzenie.
/ 13.03.2007 09:45
Niektóre balkony w całkiem zwyczajnych domach wyglądają nieraz jak małe dzieła sztuki ogrodniczej. Co robią ich właścicielki, że rośliny tak pięknie rosną? Otóż sekret tkwi w mądrym dobraniu roślin do balkonowych warunków. Potem wystarczy tylko zadbać, by nie zabrakło im wody i nawozu i chronić przed szkodnikami.

Pięć kroków do wymarzonego balkonu

1. Skrzynki i donice używane w ubiegłym roku dokładnie wymyj gorącą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli jest na nich wapienny osad, usuń go wodą z octem. Udrożnij otwory odpływowe.
2. Zaopatrz się w świeżą ziemię. Do skrzynki o długości 80 cm i szerokości 20 cm potrzeba będzie ok. 20 – 25 l ziemi.
3. Kup sadzonki roślin. Do skrzynki o długości 80 cm i szerokości 20 cm zmieści się nie więcej niż 5 sztuk. W szerszych możesz zaplanować dwa lub trzy rzędy kwiatów. Zdrowe, mocne sadzonki poznasz po tym, że są krępe, żywo zabarwione, z licznymi pąkami.
4. Zanim wsypiesz ziemię do pojemnika, przygotuj na jego dnie kilkucentymetrową warstwę drenującą. Możesz użyć w tym celu żwiru lub keramzytu.
5. Wypełnij skrzynki do połowy ziemią, umieść w niej sadzonki. Dopełnij podłożem (nie powinno sięgać ich krawędzi) i lekko ugnieć dookoła. Obficie podlej wodą. Staraj się, żeby nie zmoczyć liści.

Kolorowo wiosna się zaczyna

Wytrzymają wiatr

Kompozycja na słoneczny balkon. Gazanie i osteospermum najpiękniej rozwijają się w pełnym słońcu. W tle: szałwia ozdobna

Tolerują półcień

Oryginalne połączenie czerwonych niecierpków z fioletowymi przetacznikami. Wokół nich można posadzić lebiodkę

Lubią słońce

Sanwitalia i żeniszki będą kwitły przez cale lato. Łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych


Wybierz kwiaty na swój balkon


Terminarz prac balkonowych
Pielęgnowanie roślin balkonowych nie jest trudne ani absorbujące. Łatwiej je doglądać, gdy zadbamy o wygodne, dość szerokie skrzynki i dobry dostęp do roślin, zwłaszcza tych wysoko zawieszonych.

- Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, posadź w skrzynkach i pojemnikach kupione w sklepie sadzonki kwiatów.
- W kwietniu (raczej pod koniec miesiąca) wysiej bezpośrednio do skrzynek nasiona groszku pachnącego, maciejki, nasturcji, rezedy.
- W maju wysiej wprost do ziemi w skrzynkach powój i fasolę.
- W czerwcu zacznij zasilać kwiaty nawozami do roślin balkonowych.
- Przez cały sezon podlewaj regularnie rośliny. Usuwaj przekwitłe kwiatostany, żółknące liście, uschnięte gałązki. To sprawi, że będą dłużej i obficiej kwitły i unikną chorób. Żółknące liście są bowiem pożywką dla grzybów.

Czy wiesz, że...
- Pierwszymi balkonami można nazwać wiszące ogrody babilońskie, które zbudował król Nabuchodonozor II dla swojej żony Amyitis. Podpierały je ogromne ceglane łuki.
- Ogrodnicy donoszą, że wśród najchętniej kupowanych roślin balkonowych prym wciąż wiodą pelargonie.
- Na balkonie można uprawiać warzywa (pomidory, sałatę, paprykę), a także karłowe odmiany drzewek owocowych, np. jabłoni.

Małgorzata Świgoń