W ogrodzie Semiramidy

Zamień swój balkon w prawdziwy wiszący ogród.
/ 19.05.2006 17:56
Nie bój się nowych odmian i odważnych połączeń. Niech twój kwiatowy zakątek będzie wyjątkowy!

Pierwowzorem współczesnych balkonów były zapewne wiszące ogrody babilońskie. Zbudował je ok. 562 roku p.n.e. Nabuchodonozor II, król Babilonii, dla swej ukochanej żony. Podstawą konstrukcji były ceglane łuki, które podtrzymywały tarasy z ziemią. Wyglądały, jakby wisiały w powietrzu, stąd ich nazwa. Wodę doprowadzano z Eufratu dzięki specjalnym urządzeniom. Rosły w nich tysiące pnączy, kwiatów, krzewów. W pustych w środku ceglanych kolumnach wypełnionych ziemią sadzono drzewa. Fruwały motyle, pływały rybki. Był to widok tak zjawiskowy, że ogrody zaliczono do siedmiu cudów świata. Aby i twój balkon zamienił się w wiszący ogród, wystarczy kilka skrzynek i odpowiednio dobrane kwiaty.

Balkonowe ABC
- Nie sadź kwiatów zbyt gęsto (zachowaj ok. 15 cm odstępu), pamiętaj, że sadzonki będą się rozrastać. W wąskich pojemnikach o szerokości 15–20 cm zmieści się tylko jeden rząd roślin.
- Dbaj o stałą wilgotność ziemi, uwzględniając warunki na balkonie, najlepiej podlewaj kwiaty rano.

Dzwonek
Odmiana „Bellefleur” wyróżnia się dużymi ciemnofioletowymi kwiatami, zwartym pokrojem i krótkimi pędami, dzięki czemu doskonale nadaje się na małe balkony. Lubi ciepłe i słoneczne miejsce. Kwitnie w lipcu.

Jeżówka
Odmiana „Magnus” zachwyca okazałymi kwiatami o średnicy 16–18 cm w kolorze różowym lub białym. Wyrasta na wysokość 90 cm.
Lubi nasłonecznione miejsce i średniowilgotną ziemię. Kwitnie w lipcu.

Złocień
Tworzy zwarte niewysokie kępy (wyrasta na ok. 25 cm). Bardzo ładnie wygląda w szerokich donicach. Kwitnie od czerwca do lipca. Lubi miejsce słoneczne oraz regularne podlewanie i zasilanie nawozami.

Rudbekia
Odmiana „Maya” przypomina nagietki. Ma oryginalne pełne kwiaty.
Wyrasta na wysokość około 50 cm. Łatwa w uprawie, doskonale rośnie w doniczce. Lubi miejsce słoneczne i ciepłe. W upały, gdy ziemia szybciej wysycha, trzeba ją obficiej podlewać. Kwitnie od lipca. Przedłużysz jej kwitnienie, usuwając przekwitłe kwiaty.

Słoneczniki
Odmiana „Pacino Cola” nadaje się do uprawy w doniczkach, bo nie wyrasta wysoko. Lubi ciepłe miejsce, sporo słońca oraz suchą lub średniowilgotną glebę. Ścinanie przekwitłych pędów przedłuża kwitnienie rośliny.