Adobe Stock fot. Adobe Stock

Jak wygląda grzyb szatan? Jak go odróżnić od prawdziwka?

Grzyb szatan - tak mówimy o borowiku szatańskim (trujący) oraz o goryczaku żółciowym (niejadalny). Dojrzały goryczak złudnie przypomina prawdziwka. Jak odróżnić te grzyby?
/ 24.10.2019 12:28
Adobe Stock fot. Adobe Stock

Co to jest grzyb szatan?

Borowik szatański i goryczak żółciowy to grzyby, które należą do rodziny borowikowatych. Ich młode owocniki są do siebie łudząco podobne. Dlatego nie dziwi fakt, że nazwa grzyb szatan potocznie używana jest w odniesieniu zarówno do borowika szatańskiego, jak i goryczaka żółciowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to dwa różne grzyby!

Młodego goryczaka żółciowego łatwo pomylić z prawdziwkiem. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się od siebie borowik szatański, goryczak żółciowy i borowik szlachetny (prawdziwek).

Kryteria

Borowik szatański

Goryczak żółciowy

Borowik
szlachetny

Wygląd

borowik szatański

Fot. Adobe Stock

goryczak żółciowy

Fot. Adobe Stock

borowik szlachetny

Fot. Fotolia

Kapelusz białoszary; u dojrzałego grzyba żółtozielony jasnobrązowy U młodych biały, piaskowy. U dojrzałych jasnobrązowy i ciemnobrązowy
Trzon Lekko bordowy Jaśniejszy od kapelusza białoszary lub piaskowy
Miąższ biały; po przekrojeniu sinieje biały najczęściej biały, nie zmienia barwy po przekrojeniu
Rurki Najpierw żółte, później krwistoczerwone U dojrzałego: bladoróżowe, u młodego białe białe, szarobiałe
Smak, zapach łagodny smak, delikatny zapach gorzki smak, ale całkiem przyjemny zapach orzechowy smak i leśny, przyjemny zapach
Występowanie lasy liściaste, wapienne podłoże lasy iglaste, kwaśne gleby lasy liściaste, iglaste i mieszane
Kiedy owocnikuje od lipca do końca sierpnia od czerwca do końca października od maja do listopada, czasami w grudniu

Borowik szatański

Borowik szatański ma lekko bordową nóżkę i jest silnie trujący. Jego kapelusz ma barwę szarą, która u dojrzałego egzemplarza nabiera żółto-zielonego odcienia. Owocnikuje przeważnie od lipca do końca sierpnia. Występuje w lasach liściastych, wyłącznie na wapiennym podłożu. W Polsce jest rzadko spotykany.

Goryczak żółciowy

Goryczak żółciowy ma kapelusz o jasno lub ciemnobrązowej barwie. Jego trzon jest jaśniejszy niż kapelusz. Owocnikuje głównie od czerwca do końca października. Goryczak żółciowy występuje w lasach iglastych i wybiera wyłącznie kwaśne gleby. Jest to grzyb niejadalny, ma bardzo kwaśny smak, powoduje silne problemy z żołądkiem. W niektórych miejscach w Polsce występuje bardzo licznie.

Jak odróżnić grzyba szatana od borowika szlachetnego (prawdziwka)?

Dojrzały goryczak żółciowy, zwany szatanem, na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do prawdziwka. Mimo podobieństw w wyglądzie grzyby te można w łatwy sposób odróżnić od siebie. Oto 2 niezawodne sposoby, które sprawią, że nie pomylisz prawdziwka z grzybem szatanem.

Sprawdź:
1. Smak: delikatnie dotknij językiem kapelusza grzyba. Jeśli poczujesz intensywny gorzko-kwaśny smak żółci, to znak, że jest to grzyb niejadalny i masz do czynienia z szatanem.
2. Różowe rurki na spodzie kapelusza: u dojrzałych goryczaków żółciowych rurki znajdujące się pod spodem kapelusza maja bladoróżowy kolor. Borowik szlachetny ma te rurki w kolorze białym lub żółtym.

Warto wiedzieć!

W przypadku, gdy masz wątpliwości, czy zebrane przez Ciebie grzyby na pewno są jadalne, zgłoś się po poradę do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Specjaliści udzielą ci bezpłatnej porady.

 

Zobacz także: Jak rozpoznać borowika szatańskiego - wideo
Jak bezpiecznie zbierać grzyby?Jak rozpoznać zatrucie grzybami?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)