Daj im świeżą ziemię

Kwiecień to najlepsza pora, by przesadzić domowe kwiaty. Przy okazji warto je przyciąć i zasilić nawozem.
/ 20.03.2006 13:22
 
Składniki pokarmowe z ziemi po 2-3 latach wyczerpują się i nawet nawożąc podłoże, trudno je uzupełnić. Rozrasta się też bryła korzeniowa, wypełniając całą doniczkę. Głodne kwiaty słabiej rosną. Najwyższy czas, by je przesadzić!

Przesadzona roślina jest nieco osłabiona - osłaniaj ją więc przed promieniami słońca, chroń także przed przeciągami. Przez 2-3 tygodnie, do czasu zregenerowania się uszkodzonych podczas przesadzania korzeni, staraj się spryskiwać liście, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół niej i odciążyć jeszcze nie w pełni sprawnie funkcjonujący system korzeniowy.

Kiedy nie przesadzać
1. Gdy roślina kwitnie - trzeba odczekać i przesadzić ją dwa lub trzy tygodnie po przekwitnięciu.
2. W okresie spoczynku - rośliny nie tworzą korzeni, nie przerosną więc nowego podłoża i nie zdołają wykorzystać dostarczanej im wilgoci - mogą gnić.

Inne zabiegi ważne na wiosnę
1. Wytrzyj kurz z liści miękką szmatką, a potem zmyj je gąbką nawilżoną letnią wodą. Mycie możesz zastąpić letnim prysznicem.
2. Jeśli roślina straciła liście i kiepsko wygląda, skróć jej pędy (zostawiamy zawsze ok. pół centymetra pędu nad zgrubieniem, z którego wyrastały liście).
3. Kwiaty, których nie przesadziłaś, dokarm nawozem. Najlepsze są wieloskładnikowe mieszanki.

Jaką wybrać doniczkę
- Powinna mieć średnicę większą od poprzedniej tylko o 1-2 cm. W za dużej ziemia zatrzymuje zbyt wiele wilgoci.
- Z otworami w dnie. Są one konieczne do odprowadzania nadmiaru wody, w przeciwnym razie korzeniom grozi zalanie.
- Jeśli zamierzasz wykorzystać naczynie, w którym rosła już inna roślina, porządnie wyszoruj je ostrą szczotką w gorącej wodzie z detergentem. Białe wykwity wapna na glinianych doniczkach najszybciej usuniesz, zanurzając je na pół godziny w wodzie z octem.

Jak przesadzać
- Kilka godzin wcześniej podlej roślinę (ziemia nie będzie się rozsypywała). Odwróć doniczkę do góry dnem i kilka razy energicznie w nie uderz. Bryła korzeniowa wysunie się bez kłopotu.
- Wsadź roślinę do nowej doniczki na taką samą głębokość, na jakiej rosła w starej. Wolne przestrzenie uzupełnij ziemią, by naczynie było równomiernie napełnione. Ziemia powinna wypełniać doniczkę centymetr poniżej krawędzi. Lekko ugnieć podłoże.
- Podlej obficie roślinę, by nowe podłoże osiadło. Po kilku minutach, jeśli trzeba, dosyp ziemi. Przez ok. 6 tygodni wstrzymaj się z nawożeniem. Roślinę po przesadzeniu traktuj, jakby była po chorobie. Często spryskuj, a podlewaj umiarkowanie.

Gdy roślina jest bardzo duża
Duże gatunki, jak np. monstera, rozrośniętą paproć, przesadza się o wiele rzadziej, ale jest to bardziej kłopotliwe niż w przypadku małych. Najlepiej gdy robią to dwie osoby. Roślinom, które mają długie, opadające i wiotkie liście, warto podwiązać je miękkim bawełnianym sznurkiem. Wówczas nie poplączą się i nie połamią.

Co rok przesadzamy
Kliwia - młode rośliny, Cibora - jeśli ma dużo nowych pędów, nawet dwa razy do roku.

Co 2-4 lata
Gardenia, fikus, kolumnea, anturium, filodendron, maranta, dizygoteka.

Sporadycznie
Hoja - gdy roślina przestała kwitnąć,
Oleander - tylko wtedy, gdy korzenie całkiem przerosną ziemię,
Ciemnotka - gdy doniczka jest za ciasna,
Fiołek afrykański - gdy wyrośnie z doniczki.