Zdolność do pracy - badania po zwolnieniu lekarskim fot. Fotolia

Zdolność do pracy - badania po zwolnieniu lekarskim

Sprawdź, kiedy trzeba zrobić badania lekarskie przed powrotem do pracy.
Milena Oszczepalińska / 02.08.2018 15:19
Zdolność do pracy - badania po zwolnieniu lekarskim fot. Fotolia
Kończy mi się ponad dwumiesięczne, nieprzerwane zwolnienie. Czy przed powrotem do pracy muszę wykonać badanie lekarskie potwierdzające moją zdolność do pracy? Co będzie, jeśli nie zdążę tego zrobić przed dniem przystąpienia do pracy?
Olga W., Bytom

Jeśli była Pani na zwolnieniu chorobowy trwającym ponad 30 dni, to przed ponownym przystąpieniem do pracy musi Pani przedstawić w firmie zaświadczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku. Wydaje je lekarz medycyny pracy (z lecznicy, z którą Pani zakład podpisał umowę), na podstawie zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

Takie zaświadczenie otrzyma pani od lekarza prowadzącego. Warto więc najpierw udać się do niego i już z odpowiednim zaświadczeniem stawić się u lekarza medycyny pracy.

Potwierdzenie zdolności do pracy

Skoro zwolnienie zbliża się do końca, powinna pani poprosić kadry w swoim zakładzie pracy o wydanie skierowania na badania. Musi pani wykonać je najpóźniej w pierwszym dniu po powrocie do pracy. Pracodawca nie może dopuścić pani do pracy bez zaświadczenia potwierdzającego, że jest pani do niej zdolna. Badanie odbywa się zawsze na koszt pracodawcy i w godzinach pracy.

Anna Grabowska,
prawnik, ekspert Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
 
Inne porady dotyczące pracy znajdziesz na naszym forum.

 

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z Pani Domu