Zawód - Detektyw

Nagle współmałżonek zaczyna dbać o siebie lepiej niż dotychczas? Nagle przypomniał sobie o solarium, siłowni, basenie? Nagle w pracy musi zostawać po godzinach, bo spadła na niego pilna robota i to zdarza się coraz częściej?
/ 03.07.2009 23:46
Nagle współmałżonek zaczyna dbać o siebie lepiej niż dotychczas? Nagle przypomniał sobie o solarium, siłowni, basenie?  Nagle w pracy musi zostawać po godzinach, bo spadła na niego pilna robota i to zdarza się coraz częściej?

Późnym wieczorem przychodzą sms-y rzekomo od kolegów z pracy?
Dzwoni telefon - współmałżonek wychodzi do drugiego pokoju, aby porozmawiać, lub zamyka się z telefonem w łazience, a nigdy tego nie robił?

Te sygnały w większości budzą u drugiej osoby podejrzenie o zdradę. Co wtedy zrobić?
Przede wszystkim nie podejmować działań na własną rękę. Jeżeli współmałżonek się zorientuje, że zaczyna być kontrolowany stanie się bardziej ostrożny. W żargonie mówimy o takich osobach, że stają się „elektryczne”.

Detektyw

Chcemy mieć pewność i dowody – zwróćmy się o pomoc do prywatnego detektywa.

Zwykle zaczynamy od wpisania w internet hasła „prywatny detektyw” i wyszukiwarka robi za nas resztę.
Jest tylko jedno ale … kto to jest detektyw?
Czym ryzykujemy, jeżeli to nie jest detektyw?
W Internecie roi się od ogłoszeń typu „Detektyw i podany jest numer telefonu komórkowego”. Tymczasem osoba, która podaje się za detektywa wcale nie musi nim być…

Poznajemy detektywa
Polskie prawo jasno określa kto jest detektywem - jest to osoba posiadająca licencję, a tytułu zawodowego "detektyw" może używać wyłącznie osoba posiadająca licencję. Tytuł zawodowy jest więc chroniony przez prawo. Podobnie jest z tytułami adwokat, radca prawny, lekarz medycyny i wieloma innymi…
Zanim zaczniemy wdawać się w szczegóły poprośmy o ten dokument. Prawdziwy detektyw od razu sięgnie do portfela i wyjmie małą niebieską licencję ze zdjęciem. Teraz wiemy, że mamy do czynienia z detektywem. Możemy działać dalej.
Ale to jeszcze nie koniec. Przedsiębiorca, który chce wykonać dla nas usługę detektywistyczną musi posiadać jeszcze dwa dokumenty. Pierwszy to wpis do działalności regulowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kartka formatu A4 z nagłówkiem „Zaświadczenie o wpisie do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych” jest dokumentem potwierdzającym,
że przedsiębiorca prowadzi działalność zgodnie z prawem. Ostatni dokument jaki przedsiębiorca musi posiadać to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jeżeli poprosicie Państwo o te dokumenty prawdziwy detektyw na pewno je okaże.
Jeżeli osoba, z którą rozmawiamy, z jakichś względów nie chce ich okazać, powinno to spowodować wzmożenie czujności wobec niej, najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z detektywem,
lecz z osobą podszywającą się pod detektywa.

Dopiero teraz możemy przystąpić do omawiania szczegółów i zawierania ewentualnej umowy.

Jeżeli jednak skusi nas niska cena usługi i nie będziemy czujni może się zdarzyć, że powierzymy naszą sprawę „pseudo detektywom”. Jakie wynikają z tego zagrożenia?

Przekażemy takiemu człowiekowi intymne szczegóły z naszego życia prywatnego lub informacje firmowe. O wiele więcej dowie się o tym w trakcie wykonywania swoich działań.
Należy zadać sobie pytanie: Czy chcemy powierzać takie dane obcej osobie.
Detektyw zmuszony jest zachować tajemnicę, nie tylko poprzez nakaz ustawowy, ale również dlatego, że jej niezachowanie oznacza dla niego praktycznie „śmierć zawodową”.
Po drugie kompromitujące nas materiały w rękach obcych osób mogą spowodować, iż staniemy się ofiarami szantażu.
Osoba taka najczęściej odznacza się brakiem fachowości do wykonania zlecenia.
Czynności detektywistyczne odznaczają się duża skrytością działań. Czasami to jedyna szansa powodzenia tych czynności. „Pseudo detektywi” poprzez brak doświadczenia i profesjonalizmu często powodują odkrycie działań.
Brak jest możliwości wykorzystania materiału dowodowego w sądzie lub przed organami ścigania.
Ewentualne dowody zdobyte przez „pseudo detektywa” nie będą miały żadnej wartości dowodowej. Zostały zdobyte niezgodnie z prawem, więc są bezwartościowe jako dowody.

W razie odkrycia nielegalnie wykonywanych działań narażacie się Państwo na postępowanie karne, jak i powództwo cywilne skierowane przeciwko Państwu przez osobę, wobec której prowadzono czynności.

Osoba wykonująca czynności detektywistyczne bez uprawnień podlega odpowiedzialności karnej.

Robert Rebizant -  Prywatny detektyw
Biuro Prawno-Detektywistyczne Sator
www.sator24.pl