Zasiłek wychowawczy dla samotnej matki

Czyli co przysługuje na urlopie wychowawczym samotnym matkom
/ 27.09.2017 15:45

Sama wychowuję córeczkę. Musiałam pójść na urlop wychowawczy. Słyszałam, że samotna matka ma prawo do podwójnego zasiłku wychowawczego. Pytałam w ośrodku pomocy – stwierdzili, że to nieprawda. Ale koleżanka twierdzi, że zna kogoś, kto taki zasiłek dostawał.

Aldona G. z Ostrołęki

Sytuacja, w której zasiłek wychowawczy przysługiwał w podwójnej wysokości osobie samotnie wychowującej dziecko, skończyła się wraz z wejściem w życie nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przewiduje ona, zamiast zasiłku wychowawczego, wypłatę dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. To świadczenie przysługuje jednak tylko pod warunkiem, że ma Pani prawo do zasiłku rodzinnego. Czyli wtedy, gdy dochód na osobę nie przekracza 504 zł lub 583 zł w razie opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Jako samotna matka może Pani ubiegać się też o wypłatę dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, ale tylko wówczas, gdy nie dostaje Pani alimentów na dziecko, bo ojciec dziecka nie żyje lub nie jest znany albo jeśli pozew o alimenty został oddalony.

Podstawa prawna: Ustawa z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

Redakcja poleca

REKLAMA