Wyjazdy integracyjne dla pracowników - dlaczego warto?

Jeszcze kilkanaście lat temu wyjazd integracyjny, szkolenie czy konferencja były dużym urozmaiceniem codziennej rutyny pracowniczej. Dziś dla wielu są nudnym obowiązkiem. Kręcenie filmów czy szkolenia z zakresu kompetencji miękkich nie robią już bowiem na nikim wrażenia. Alternatywą okazały się tzw. „konferencje z adrenaliną”, organizowane w atrakcyjnej lokalizacji, podczas których udostępnia się pracownikom np. możliwość polowania na zwierzynę.
/ 01.03.2013 07:56

Jeszcze kilkanaście lat temu wyjazd integracyjny, szkolenie czy konferencja były dużym urozmaiceniem codziennej rutyny pracowniczej. Dziś dla wielu są nudnym obowiązkiem. Kręcenie filmów czy szkolenia z zakresu kompetencji miękkich nie robią już bowiem na nikim wrażenia. Alternatywą okazały się tzw. „konferencje z adrenaliną”, organizowane w atrakcyjnej lokalizacji, podczas których udostępnia się pracownikom np. możliwość polowania na zwierzynę.

Wyjazdy integracyjne dla pracowników - dlaczego warto?

Fot. Depositphotos

W takich eventach największy nacisk kładzie się na rozładowanie codziennego napięcia i zabawę.
Na wyjazd pracowniczy przedsiębiorstwa potrafią wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Coraz częściej zapewniają swoim podwładnym rozrywki nietypowe i zaskakujące. Jak się okazuje dobry wyjazd integracyjny przynosi organizacji korzyści na wielu płaszczyznach. Zarządzający wiodącymi na rynku firmami wiedzą o tym już od dawna, jednak nie wszyscy szefowie posiadają taką świadomość.

Oto krótki poradnik, jak nadać wyjazdowi niepowtarzalny charakter, który sprawi, że pracownik wróci wypoczęty i bardziej wydajny.

Dlaczego warto?

Z prostego powodu: wyjazd integracyjny dostarcza pracownikom mnóstwo rozrywki, w taki sposób, aby wrócili oni do pracy bardziej zmotywowani i efektywni, ale również wypoczęci, pełni sił i zapału do podejmowania nowych wyzwań. Załoga poznaje nawzajem siebie, swoje możliwości, ale także mocne i słabe strony. Pracodawca natomiast może odkryć nowe, często niezauważone dotąd predyspozycje czy kompetencje swojej grupy. Jednak efektem, który ciężko zmierzyć, a który może okazać się dla firmy kluczowym jest zwiększenie identyfikacji z nią kadry pracowniczej. Aby tak się stało, warunek jest jeden – integracyjna wyprawa powinna być dla samych uczestników przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Z pomysłem!

Czy jest dla pracownika coś bardziej demotywującego niż wyjazd integracyjny organizowany na siłę i bez pomysłu? Zapewne nie, jednak wciąż zdarza się to w firmach, których kadra zarządzająca traktuje eventy wyjazdowe jako biznesową modę. Wyjazd musi być dla uczestników atrakcyjny, wprowadzać „dreszcz emocji” i nieprzewidywalności. – Od takiego wyjazdu oczekuję głównie jednej rzeczy: braku nudy. Chciałabym także poznać bliżej swoich współpracowników – mówi Anna Waga, specjalista ds. reklamy z jednej z opolskich agencji reklamowych. – Oczekuję jednak, że zostanie to podane w sposób oryginalny.

– Pracownik zadowolony i wypoczęty odwdzięcza się wydajnością. Istotne jest więc, aby wybrać atrakcje, które dodadzą wyjazdowi pracowniczemu adrenaliny. Mitem bowiem jest, że wyjazd integracyjny musi wiązać się tylko z wieczornymi imprezami i kacem na szkoleniu dzień później. Firmy starają się wnieść do wyjazdu jakąś nietypową wartość dodaną. Popularne stały się np. zabiegi SPA. Pakiet takich usług może być zarówno wyróżnieniem dla pojedynczych podwładnych, jak i nagrodą dla poszczególnych zespołów. – Zauważamy, że równie chętnie, co Panie, ze SPA korzystają również Panowie. Zresztą oferta przygotowana jest pod kątem obu płci – tłumaczy Daniela Stier, przedstawiciel Hotelu Zamek Lubliniec, gdzie odbywają się imprezy integracyjne.

Inne niebanalne pozycje powinny obejmować rozrywki takie jak golf, paintball, jazda na quadach czy monster truckach, polowania lub zajęcia na strzelnicy. – Strzelnica pozwala mi rozładować stres nagromadzony w pracy. Oczywiście nie wieszam na tarczy podobizny szefa – tłumaczy z uśmiechem Anna Waga.

Na co zwrócić uwagę planując wyjazd służbowy:

1. Miejsce – czy jest wyjątkowe?;
2. Atrakcje – nie pozwól swoim pracownikom na nudę – codzienność przynosi im wystarczającą dawkę rutyny;
3. Zaplecze konferencyjne i wypoczynkowe – po całodniowym szkoleniu, wyślij swoich podwładnych np. do SPA;
4. Restauracja – dowiedz się czy menu zaspokoi wszystkie gusta.

Pracodawca powinien przede wszystkim dokładnie przemyśleć cel wyjazdu swoich pracowników: czy jest to potrzeba integracji grupy, czy może chęć podniesienia ich kwalifikacji i umiejętności. Największym jednak sukcesem będzie, gdy wszyscy będą zadowoleni, co przełoży się na postrzeganie przełożonych i całej organizacji.

Źródło: materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/21.03.2018 22:46
My ostatnio mielismy spotkanie integracyjne w Filipa 18 i było super. Przepiękne miejsce, jedzenie pyszne, a integracja jak najbardziej udana . Fajnie robic takie spotkania od czasu do czasu
/16.03.2018 01:22
strasznie mi się spodobało jak mieliśmy raz imprezę integracyjną zupełnie inną niż wszystkie :D ekipa "Twój Kucharz" zorganizowała dla nas warsztaty kulinarne :D pierwszy raz brałem udział w czymś takim i naprawdę było super :D
/07.09.2016 21:35
Jeżdżę na wyjazdy integracyjne tylko wtedy, kiedy podoba mi się miejsce wyjazdu. Kiedyś szef wymyślił, że pojedziemy pod namioty gdzieś w ciemny las... Nie zgodziłam się, ale jak na przykład integracja miała się odbyć w Lesznie w tunelu aerodynamicznym to już nie pogardziłam.