para, praca, laptop

Ratunku, mam nowego szefa!

Jego pojawienie się najczęściej wywołuje trzęsienie ziemi. Jak przetrwać trudne początki z nowym przełożonym?
/ 25.01.2011 13:23
para, praca, laptop
Specjaliści od spraw personalnych radzą, by na początku pozostać trochę w cieniu i bacznie zwierzchnika obserwować. Ale bez uprawiania czarnowidztwa! Nie ma bowiem powodu, by przewidywać problemy, dopóki nie wiemy, z kim tak naprawdę będziemy mieć do czynienia. Aby w miarę szybko rozpoznać grunt, przeczytaj poniższe charakterystyki szefów. Dowiesz się, jaką strategię powinnaś zastosować, by twoja współpraca z przełożonym obfitowała w same sukcesy.

1. Władca bezwzględny
Od pierwszego dnia budzi we wszystkich respekt, a nawet strach. Sprawia bowiem wrażenie człowieka zimnego i niezbyt sympatycznego. Od razu widać, że lubi trzymać podwładnych na dystans i ma obsesję na punkcie ich kontrolowania. Bez ogródek uprzedza, że nie toleruje spóźniania czy trwonienia czasu na pogaduszki. Dużą wagę przykłada do posłuszeństwa. Z upodobaniem powtarza: „To musi być zrobione dokładnie tak, jak mówię”. Albo: „Proszę wykonać i nie dyskutować”. Wyznaczając zadania, zawsze określa termin, w którym praca ma być oddana. I na wszelki wypadek od razu grozi karą, gdyby polecenie nie zostało należycie wykonane – straszy np. obcięciem premii.

Twoja strategia
- Obchodź się z nim jak z jajkiem
. W żadnym razie nie próbuj podważać autorytetu przełożonego. Licz się z jego zdaniem i nie dyskutuj z poleceniami, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Inaczej twój szef już na starcie przypnie ci łatkę arogantki i później nie będziesz miała z nim łatwego życia.
- Nie staraj się występować przed szereg. Pracuj najefektywniej jak potrafisz, ale powstrzymaj się (przynajmniej na razie) z przedstawianiem szefowi nowych superpomysłów. Nie biegaj pięć razy dziennie do jego gabinetu, aby udowodnić, jaka to jesteś zaangażowana. Co najwyżej wprawisz go w zniecierpliwienie, bo on woli sam o wszystkim decydować.
- Unikaj wzbudzania podejrzeń. Staraj się wykonywać swoje obowiązki tak, jakby szef stale miał cię na widoku. Nie urywaj się z biura ani nie zagaduj koleżanek, bo z miejsca się narazisz na zarzut niezdyscyplinowania.
- Zachowaj stalowe nerwy. Nie przejmuj się za bardzo humorami zwierzchnika. Nawet gdy wezwie cię „na dywanik”, bo coś poszło nie tak, nie trać wiary w siebie. Przypomnij sobie o wszystkich swoich zaletach i... szybko napraw błąd.

2. Kumpel - twórca zespołu
Wprawdzie wyciska z ludzi siódme poty, ale też widzi i docenia talenty podwładnych. Każdy ma poczucie samodzielności i czuje się zmotywowany do doskonalenia umiejętności. Taki szef ma też inne zalety: jest bezpośredni, chętnie podpowiada różne rozwiązania i bez zbędnych nacisków potrafi przekonać pracowników do swojego stanowiska. Nie straszy, że za opóźnienia w pracy będą wyciągane konsekwencje. Raczej tłumaczy, że terminy naglą, więc trzeba się ostro wziąć do roboty. Jest przy tym elastyczny, ceni jasne sytuacje i nie zależy mu na tym, by zawsze być górą.

Twoja strategia
- Staraj się dobrze sprzedawać swoją pracę
. Zapomnij o zasadzie: „Siedź w kącie, a znajdą cię”. Bądź widoczna, często zabieraj głos na zebraniach. A gdy robota idzie ci opieszale, zostań kilka razy po godzinach. Wtedy przełożony będzie widział, że swoje obowiązki traktujesz poważnie.
- Czytaj między wierszami. Gdy szef zleci ci kolejny projekt, nie odbieraj tego jako przeciążanie pracą. Raczej potraktuj to jak wyróżnienie, a zarazem szansę na pokazanie, co potrafisz. I zamiast szukać wymówek, okaż zapał i zmierz się z zadaniem.
- Proś o spotkania. Zyskasz dodatkowy punkt, bo twój przełożony do wszelkiego rodzaju zebrań podchodzi wręcz entuzjastycznie. Gdy natomiast odkrywa, że inicjatywa wychodzi wyłącznie od niego, przeżywa rozczarowanie i... traci humor.
- Nie bądź zbyt ufna. Choć szef jest człowiekiem otwartym, lepiej nie odsłaniaj się przed nim. Niech przełożony myśli, że jesteś kopalnią zalet – ujawnianie słabości nie leży w twoim interesie. Dlatego nawet podczas poufnych rozmów nigdy nie narzekaj na kolegów ani też nie krytykuj byłego zwierzchnika. Takie zachowania świadczą bowiem o nielojalności.

3. Wrażliwiec - chodząca uraza
To przeciwieństwo szefa władczego. Nie lubi w zespole konfliktów, ceni natomiast harmonię i przyjemną atmosferę w pracy. Jest przy tym trochę chaotyczny, nerwowy i... bardzo wyczulony na krytykę. To, co dla innych jest stwierdzeniem faktu (np.: „To rozwiązanie utrudni mi pracę”), on odbiera jako atak i kwestionowanie jego kompetencji. Co więcej, jest święcie przekonany, że jeśli ktoś nie jest z nim, to na pewno jest przeciwko niemu. Dlatego często ma w zespole ulubieńców – czyli osoby, które starają się czytać w jego myślach i od ręki spełniają jego życzenia.

Twoja strategia
- Nigdy go nie ignoruj
. Kiedy pojawia się na spotkaniu czy w korytarzu, skiń głową, uśmiechnij się i nawiąż kontakt wzrokowy. To ważne, bo szef-wrażliwiec cierpi, gdy jest „niewidzialny”.
- Pokaż mu swoje oddanie. Jeśli przełożony poprosi cię np. o papierosa, zaoferuj mu dwa. Lubi łakocie? Podziel się z nim drożdżówką, gdy pożera ją wzrokiem. Takie drobnostki mogą ci się wydawać niepoważne, jednak szefowie tego pokroju doceniają nawet najmniejsze poświęcenie.
- Przyjmuj jego zaproszenia. Może ci to wprawdzie pokrzyżować plan dnia, ale zignorowanie propozycji np. wspólnego obiadu na pewno nie zostanie dobrze odebrane. Potraktuj takie zaproszenie jako dowód szczególnego zaufania. Powiedz sobie: „Sprawy idą w dobrym kierunku!”.
- Staraj się zwracać do niego w taki sposób, w jaki najbardziej lubi. Jeśli woli np., by mówić: „proszę pana” zamiast: „szefie”– nazywaj go tak. Od czasu do czasu zapytaj go o samopoczucie lub wyraź swoje uznanie dla jego kompetencji. Pamiętaj, jego dobry humor zapewni również tobie komfort w pracy.

Miej się na baczności, gdy
- szef omija cię z daleka
. To jeszcze nie dowód, że jesteś w niełasce, ale... być może powinnaś się w czymś podciągnąć. Staraj się być użyteczna i nie wahaj się podkreślać swoich zasług („Szybko zebrałam informacje i oto projekt”);
- przełożony surowo mierzy cię wzrokiem. Być może nosisz do pracy niewłaściwie stroje. Spróbuj ubierać się tak, jak koleżanki zajmujące wyższe od ciebie stanowiska. Sprawdzony zestaw do biura to garsonka lub garnitur;
- szef ni stąd, ni zowąd wybucha gniewem lub się obraża. W takiej sytuacji najrozsądniej jest zachować spokój, schodzić mu z drogi i skupić się na pracy. Tego dnia lepiej nie zgłaszaj żadnych nowych pomysłów.

Trzy dowody na to, że Cię ceni
1. Wybiera cię do ważnych zadań
– np. proponuje, byś to ty zajęła się realizacją jego nowego pomysłu. Najwidoczniej uważa, że dobrze rokujesz. Przełożeni lubią otaczać się ludźmi, którym ufają.
2. Stawia ci coraz wyższe wymagania - chce np., byś reprezentowała firmę na jakiejś imprezie poza miejscem pracy. To dowód, że wierzy w twoje możliwości i nie obawia się rzucić cię na głębszą wodę.
3. Pozostawia ci dużą swobodę działania – np. pozwala, byś pracowała we własnym tempie i nie kontroluje stale twoich posunięć. To najlepszy znak, że wysoko ocenia twoje doświadczenie zawodowe.

Anna Leo-Wiśniewska