Opieka seniora w Polsce - kwalifikacje opienkunki fot. Fotolia

Opiekunka seniora w Polsce - kwalifikacje

Zastanawiasz się nad zawodem opieunki osob starszych? Sprawdź, co powinnaś umieć, by zacząć pracę w tym fachu.
/ 27.11.2014 08:13
Opieka seniora w Polsce - kwalifikacje opienkunki fot. Fotolia
Aby opiekować się seniorem, powinnaś spełniać kilka warnków. Musisz być przede wszystkim zdrowa i sprawna fizycznie. Przeciwskazaniem do wykonywania tego zawodu są m.in. choroby stawów i kręgosłupa. Bardzo istotne są też tzw. miękkie umiejętności – takie jak: empatia, cierpliwość, wyrozumiałość, komunikatywność, odporność na stres, zaradność, dar przekonywania i asertywność.


Co trzeba wiedzieć, żeby zostać opiekunką dla seniora w Polsce?


Doświadczenie nie jest konieczne

Przeszkolenie pielęgniarskie, doświadczenie szpitalne i środowiskowe na pewno będzie ci pomocne (często przekłada się na wyższe zarobki), ale nie jest konieczne. W większości przypadków seniorzy mają zapewnioną profesjonalną pomoc medyczną z innych źródeł.


Podstawowa wiedza medyczna

Nie musisz mieć ukończonego kursu pielęgniarskiego, za to bardzo przyda ci się znajomość chorób, na które cierpi podopieczny (objawów, możliwych komplikacji i symptomów pogorszenia stanu zdrowia) oraz dotyczących go ograniczeń zdrowotnych (np. żywieniowych). Dzięki temu będziesz wiedziała, jak dbać o seniora i jak zareagować, gdy jego stan się pogorszy.


Zakres obowiązków zależy od stanu podopiecznego

Zanim podejmiesz pracę, wypytaj dokładnie o stan zdrowia seniora. Od tego zależeć będzie zakres twoich obowiązków. Opieka nad osobą, np. na wczesnym etapie choroby Alzheimera wygląda zupełnie inaczej niż na zaawansowanym.


Pomocny staż w wolontariacie

Zastanawiasz się, co trzeba umieć, żeby zostać opiekunką dla seniora w Polsce? Chciałabyś rozpocząć pracę opiekunki, ale brak ci doświadczenia? Pierwsze szlif możesz zdobyć  jako wolontariuszka. Zgłoś się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej lub Caritasu. Adresów szukaj na www.politykaspoleczna.gov.pl w zakładce "Jednostki organizacyjne pomocy społecznej" i na www.caritas.pl/wolontariat.


Szkolenie

Jeśli zaistnieje taka możliwość, postaraj się pójść na szkolenie organizowane dla opiekunów. Dowiesz się z niego m.in. jak usprawnić zabiegi higieniczne, zapełnić czas podopiecznego, opanujesz podstawy farmakoterapii i zasady udzielania pierwszej pomocy. Kursów szukaj np. na www.abcnauka.pl.