Chcesz dostać w końcu pracę? Jeśli wciąż opuszczasz kolejne spotkania rekrutacyjne z kwitkiem, może powinnaś się zastanowić, czy nie popełniasz jednej z poniższych gaf. Takie zachowania są nie do przyjęcia przez każdego porządnego rekrutera. Jeśli więc zależy ci na skończeniu z bezrobociem, lepiej się ich wystrzegaj.
Niedopuszczalne zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej
Sprawdź, czego absolutnie nie robić! Inaczej zostaniesz oceniona jako osoba niewychowana, bez ogłady i na pewno nie nadająca się na żadne dobre stanowisko pracy.
1. Brak zainteresowania rozmową
Znudzenie na twojej twarzy rekruter dostrzeże szybciej, niż myślisz. Jeśli faktycznie nudzisz się na tym spotkaniu, lepiej wyjdź, zamiast tracić czas swój i pracownika firmy, do której aplikowałaś.
2. Niestosowny ubiór
Spotkanie w sprawie pracy nie jest zwyczajnym spotkaniem z przyjaciółmi. Powinnaś wyglądać oficjalnie, ale też nie jak na bal. Niedopuszczalne jest przyjście np. w stroju do joggingu, bo prosto po pracy masz plan pobiegać.
3. Aroganckie zachowanie
Nie jesteś wszystkowiedząca, a jeśli chcesz się na taką wykreować, będziesz bardziej odpychać niż przyciągać. Odrobina pokory jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
4. Ciągłe narzekanie na poprzedniego szefa
Ok, chcesz zmienić pracę. Prawdopodobnie w poprzedniej nie wszystko ci pasowało. Nie musisz jednak stale powtarzać o tym rekruterowi. Jeśli będziesz tak robić, pewnie uzna, że na tę pracę będziesz podobnie narzekać wszystkim wokół. A taki zły PR na pewno nie jest potrzebny żadnej firmie.
5. Korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas rozmowy
Nikt nie każe ci wyłączać telefonu czy tabletu, jeśli już koniecznie nie chcesz tego zrobić. Urządzenia powinny być jednak wyciszone i schowane w torebce bądź w kieszeni. Absolutnie nie powinnaś korzystać z nich bezczelnie podczas rozmowy o pracę.
6. Brak znajomości firmy
To podstawowy błąd! Nie wiesz, gdzie chcesz pracować? Chyba nie wydaje ci się, że w takim razie dostaniesz tę posadę...
7. Mówienie ogólnikami
Odpowiadaj na pytania niezbyt rozwlekle, ale rzeczowo. Jeśli rzucasz tylko ogólne slogany, prawdopodobnie kłamiesz lub nie masz pojęcia o danym temacie. Wykaż się trochę i podaj szczegóły, które uwiarygodnią twoją wypowiedź.
8. Zadawanie niestosownych lub dziwnych pytań
Kiedy rekruter zapyta, czy masz jakieś pytania - zadaj je, jeśli są związane z pracą na danym stanowisku. Jeśli masz pewne wątpliwości lub chciałabyś coś potwierdzić, zapytaj, lepiej unikać niedomówień. Powstrzymaj się jednak od pytań kompletnie niezwiązanych z przedmiotem rozmowy.
9. Nadmiernie skupienie się na życiu prywatnym
Na rozmowie o pracy skup się na tym, by przedstawić swoją ścieżkę kariery, możesz też wspomnieć o jakichś szczególnych osiągnięciach na studiach lub o umiejętnościach, które będą przydatne w tej pracy. Nie opowiadaj przez godzinę o minionych wakacjach czy wariacjach swojego pupila...
10. Zbytnia śmiałość w stosunku do rekrutera
Nawet jeśli wygląda na osobę sympatyczną, nie pozwól sobie na nadmierne spoufalanie się. W żadnym razie nie pytaj o życie prywatne i inne niezwiązane z twoją przyszłą pracą rzeczy. Inaczej masz gwarancję, że pracy nie otrzymasz.