W tym roku do matury przystąpiło przeszło 350 tysięcy uczniów, którzy od 4 maja zmagają się z kolejnymi egzaminami. W tym roku po raz pierwszy abiturienci musieli obowiązkowo zdawać maturę z matematyki, która dołączyła do zestawu obowiązkowych przedmiotów – języka polskiego, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu. W tym roku najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze była geografia (22% wszystkich maturzystów), która od lat prowadzi w tym „rankingu”. Na drugim i trzecim miejscu są odpowiednio – biologia i wiedza o społeczeństwie.
Poza wyborem poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, warto żeby maturzyści już dziś przemyśleli jaki kierunek zapewni im w przyszłości dostęp do dobrej pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów będzie miał znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, dlatego powinni zwracać uwagę na to, w jakiej branży będą mieli największe szanse, aby w najbliższych latach znaleźć pracę.
„Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych. W perspektywie najbliższych 3 – 5 lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać. Już za pięć lat deficyt pracowników, wśród informatyków i programistów, może wynieść na polskim rynku pracy niemal 30%.” – mówi Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.
Na dalszych miejscach można znaleźć aż trzy profesje, które są powiązane z jednym kierunkiem studiów – medycyną. Absolwenci tych studiów będą mogli znaleźć pracę w branży medycznej, usługach związanych z medycyną oraz będą mogli zajmować się opieką nad chorymi. Ujmując w jednej kategorii możliwe branże, w których będzie występowało duże zapotrzebowanie na pracowników po studiach medycznych, otrzymano by najwyższy wynik z pośród poszczególnych kierunków studiów.
„Przygotowane przez nas zestawienie branż, w których obecni maturzyści będą mogli odnaleźć pracę po ukończeniu studiów, w znaczący sposób pokrywa się z bardzo popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów. Duże zainteresowanie prawem, ekonomią czy medycyną będzie w najbliższych latach skutkowało wypełnianiem luki na polskim rynku pracy w tych sektorach i zmniejszaniem popytu na tych specjalistów.” – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.
Porady prawne i finansowe - forum >>