Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy.

Kim jest coach?

Nauczyciel, fachowiec, mentor… kim tak naprawdę jest coach? Na czym polega jego praca? Kiedy korzystać z usług coacha i na co zwracać uwagę? Oto kilka podstawowych informacji na temat tej modnej ostatnimi czasy metody doradztwa.
/ 17.06.2011 08:34
Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy.

Coach potrzebny od zaraz!

Współcześnie zainteresowanie psychologią przechodzi swoje apogeum. Ludzka psychika, mechanizmy nią kierujące, metody podnoszące wydajność intelektualną, skuteczność w działaniu – to tylko wierzchołek góry lodowej. Człowiek dnia dzisiejszego potrzebuje cudownych środków na bycie doskonałym. Nie chodzi już wyłącznie o dążenie do ideału pod względem fizycznym. Dbałość o samodoskonalenie jest równie ważna jak brak zmarszczek. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe metody doradztwa personalnego.

W tej koniunkturze na niezawodność i skuteczność nie pozostawiono miejsca na chwilę oddechu, czasową niemoc, czy dezorganizację. Możliwości ludzkiej psychiki są ograniczone, a mimo to, wymaga się od niej zbyt wiele. Gdy człowiek wpadnie w pułapkę bycia najlepszym pojawia się ciągłe zmęczenie, czasem poczucie nieskuteczności, aż wreszcie przychodzi wypalenie zawodowe. Jak temu zapobiec? Jak pomóc sobie w odnalezieniu właściwiej ścieżki rozwoju? Na te pytania odpowiedzi pomoże uzyskać nam coach.

Polecamy: Co odróżnia psychoterapię od coachingu?

Fachowa opieka coacha

Coach jest przewodnikiem po meandrach ludzkiej psychiki. Za jego pośrednictwem odkrywamy się na nowo – wnikliwie analizujemy swój potencjał, dokonujemy racjonalnej oceny zasobów i możliwości. Często jest tak, że z różnych względów nie mamy wglądu w te obszary. Możemy też błędnie je interpretować. Tu z pomocą przychodzi coach – trener, który w procesie coachingu nie jest graczem, lecz narzędziem.

Zadanie coacha polega na poszukiwaniu wraz z klientem optymalnych rozwiązań danego problemu. Podstawą całego procesu jest stworzenie odpowiednich ku temu warunków, zastosowanie specjalnych technik. Jednocześnie nie może niczego narzucać, nie pełni też roli doradcy. Jest raczej kimś w rodzaju pomocnika, który dzięki posiadanej wiedzy kieruje klienta tak, by sam odkrył swoje pragnienia i oczekiwania, by nauczył się optymalnie wykorzystywać swój potencjał.

Należy pamiętać, że coach jest trenerem rozwoju osobistego. Dlatego nie musi być ekspertem w branży, w której pracuje jego klient.

Coach i jego znaki szczególne

Coach pomaga w rozwoju oraz osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów własnej pracy przez klienta, jednocześnie bezwzględnie przestrzega kodeksu etycznego. Dba o dobro osób korzystających z jego pomocy, przestrzega zasady poufności. Koncentruje się na celach, które wybrał klient, przy czym dostosowuje się do jego indywidualnych potrzeb. Nie narzuca swojego zdania, szanuje odmienność poglądów, a w szczególnych przypadkach kieruje do innych profesjonalistów (terapeuty lub lekarza).

Zobacz też: Komu może pomóc terapia prowokatywna?

Coach w czasie współpracy z klientem racjonalnie i proporcjonalnie do potrzeb wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę. Jest świadomy swoich mocnych stron oraz ograniczeń. Stara się być na bieżąco w kwestii nowych standardów związanych z jego pracą, technologii i wymogów prawnych. Dba o rozwój własny i rozszerzanie swoich umiejętności poprzez lekturę, kontakty i szkolenia.

Dobry trener słucha, a nie prowadzi rozbudowane monologi. Zachęca, nie naciska. Pozwala podopiecznemu być tak dobrym, jak tylko potrafi, nie staje na drodze do jego doskonałości. Odwołuje się do motywacji, nie daje gotowych rozwiązań i cudownych metod postępowania. Pozwala klientowi być sobą, nie podporządkowuje go sobie. Profesjonalny coach jest katalizatorem zmian, a nie dyktatorem-rewolucjonistą.