Jak znaleźć pracę w swoim zawodzie?

Podpowiadamy, jak krok po kroku zdobyć wymarzoną pracę w swoim zawodzie. To nie jest łatwe zadanie, ale pamiętaj, że sukces zależy tylko od twojej determinacji i organizacji.
/ 26.05.2015 10:21

praca w zawodzie

fot. Fotolia

Znalezienie dobrej pracy w swoim zawodzie wymaga czasu i zaangażowania. Bez względu na to, czy masz już na koncie jakieś doświadczenie zawodowe, czy jesteś na początku swojej drogi do wymarzonej kariery, znalezienie odpowiedniej pracy to wyzwanie, z którym musisz się zmierzyć. Pozwól, że podpowiem ci, w jaki sposób przygotować się do tego zadania najlepiej, jak tylko potrafisz.

Droga do pracy w swoim zawodzie

Przez pewien okres swojego życia pracowałam we Francji, jednak moim ogromnym marzeniem była praca w Nowym Yorku. Wydawało mi się to bardzo odległe i trudne do zrealizowania. Wtedy los postawił na mojej drodze wspaniałą coach, która nauczyła mnie techniki opartej na tasiemce przypominajce. Manuelle kazała mi zapisać mój cel na kawałku wstążeczki, a następnie zawiązać go na nadgarstku i dołożyć gumkę recepturkę. Za każdym razem, kiedy dopadały mnie chwile zwątpienia zaleciła mi strzelanie z recepturki. Ten delikatny ból był impulsem, który odganiał złe myśli i mobilizował mnie do działania. Ta wspaniała metoda pomogła mi zrealizować moje marzenie i podjąć pracę w NY. Po powrocie do Polski postanowiłam stworzyć bardziej estetyczną wersje owej wstążeczki z gumką recepturką jaką jest ChouChou, aby pomóc innym kobietom w realizacji ich pragnień. Dziś chcę podzielić się z tobą magią owej tasiemki, abyś tak jak ja znalazła wymarzoną pracę w swoim zawodzie. Cały proces znalezienia pracy rozłóż na etapy, to znacznie ułatwi ci osiągniecie zamierzonego celu. Na każdy etap wyznacz sobie rozsądny przedział czasu i rozliczaj się z efektów. Bądź systematyczna, a zobaczysz jak wspaniałe rezultaty osiągniesz swoim działaniem.

Profesjonale CV to podstawa

Najważniejszym krokiem w znalezieniu pracy jest stworzenie profesjonalnego CV. To pierwszy sposób na przedstawienie swojej osoby potencjalnemu pracodawcy. To na jego podstawie ocenia on twoją osobę pod kątem dalszej współpracy. Bez względu na to, czy używasz kawałka wstążeczki, czy  ChouChou wpisz w jej wnętrzu „dobre CV” i zawiąż ją na nadgarstku. Wyznacz sobie termin na realizacje tego etapu np. tydzień, następnie zabierz się za tworzenie CV według kilku prostych zasad. Przede wszystkim dobry życiorys jest konkretny i zwięzły. Nie przekraczaj magicznego rozmiaru jednej strony A4. Dostosuj treść swojego CV do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli starasz się o pracę jako księgowa nie wpisuj w swoim doświadczeniu pracy np. jako kelnerka. Szczególną uwagę zwróć na poprawność językową. W CV warto zamieścić swoje zdjęcie, to podnosi twoją wiarygodność. Zadbaj również o aspekt wizualny swojego życiorysu, aby jego forma była przejrzysta i czytelna, a jednocześnie na swój sposób oryginalna. Jeśli przygotujesz profesjonalne CV znacznie podniesiesz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

„Wysłać 10 CV dziennie”

Następny etap będzie wymagał od ciebie cierpliwości i zaangażowania. Sięgnij po kolejną tasiemkę i wpisz w nią „wysłać 10 CV dziennie”. Za każdym razem, gdy dopadną cię wątpliwości lub zniechęcenie użyj ChouChou niczym gumki recepturki i nie poddawaj się. Wysyłaj. Wygospodaruj sobie czas na znalezienie pracy. Przeglądaj oferty, czytaj je uważnie pod kątem swojego wykształcenia oraz doświadczenia. Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi na pierwsze dziesięć aplikacji, nie zrażaj się. Znalezienie wymarzonej pracy może zając ci tylko miesiąc, albo aż pół roku. Moja rada dla ciebie – miej wiarę w swoje możliwości i nie bój się wysłać swojego CV na stanowisko, które wydaje ci się trochę zbyt wymagające. Uwierz w siebie, a zobaczysz, że los pomoże ci w znalezieniu wymarzonej pracy.

Polecamy: Ranking najbardziej pożądanych zawodów partnera

Mów głośno o swoich celach

Nie wstydź się swoich marzeń i mów o nich głośno i wyraźnie. Nie odrzucaj pomocy innych ludzi, a wręcz przeciwnie, dziel się z nimi swoimi pragnieniami. Rozmawiaj z innymi o tym, że szukasz pracy. Z własnego doświadczenia wiem, że wypowiedziane słowa krążą po świecie i mają ogromną moc. Być może nawet o tym nie wiesz, ale wokół ciebie z pewnością znajdą się ludzie którzy mogą pomóc ci w znalezieniu pracy. Nawet jeśli nie będzie to bezpośrednia możliwość, to może podsuną ci rozwiązanie na które sama nigdy byś nie wpadła? Bądź otwarta na innych, a zobaczysz jak wiele możesz dzięki temu zyskać.

Sprawdź, z kim będziesz rozmawiać

Złożyłaś CV na wymarzone stanowisko pracy i dostałaś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? To wspaniała wiadomość, ale jednocześnie to kolejny etap wymagający twojego zaangażowania. Tym razem wpisz w tasiemkę „przygotowanie do rozmowy” i zacznij działać. Po pierwsze zawsze musisz sprawdzić, czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować, jakie są jej założenia oraz cele. Zbierz informacje o jej największych osiągnięciach. Przygotuj się do rozmowy starannie, zadbaj również o swój wygląd. Dobierz strój do rodzaju stanowiska, na które aplikujesz. W dniu rozmowy bądź punktualna, sprawdź wcześniej trasę dojazdu na miejsce. Staraj się zachować spokój i opanowanie. Miej na nadgarstku swoją tasiemkę, która pomoże ci zwalczyć stres i przywróci wiarę w twoje możliwości.

Małymi krokami do celu

Cały proces wyda ci się znacznie prostszy, gdy będziesz go realizować etapami. Tasiemka będzie twoim strażnikiem i przyjacielem, który okaże ci wsparcie w najtrudniejszych momentach. Po pokonywaniu pierwszego etapu poczujesz niesamowite pokłady energii, które zmotywują cię do dalszego działania. Pamiętaj, aby być dla siebie wyrozumiałą, a jednocześnie bądź systematyczna. Nie poddawaj się i pracuj nad sobą. Znalezienie wymarzonej pracy to zawsze kwestia czasu, tylko od ciebie zależy, jak szybko uda ci się osiągnąć sukces.

Polecamy: 7 najczęstszych błędów w listach motywacyjnych

Autor: Kamila Kubiak – właścicielka marki ChouChou Like Me, dreamsetterka, niepoprawna marzycielka, która postanowiła motywować innych do realizacji marzeń