jak znaleźć pracę, jak szukać pracy, szukam pracy, porady jak szukać pracy fot. Fotolia

Jak znaleźć pracę?

Zwiększ swoje szanse na szybkie znalezienie ciekawej pracy!
Weronika Kwaśniak / 11.02.2015 10:30
jak znaleźć pracę, jak szukać pracy, szukam pracy, porady jak szukać pracy fot. Fotolia

Rozsyłanie CV, nerwowe oczekiwanie na telefon, ciągłe sprawdzanie skrzynki mailowej... Jeśli dotknął cię problem bezrobocia, na pewno wiesz o czym mówimy.

Szybkie znalezienie ciekawej pracy wcale nie jest łatwe i czasami może potrwać. Możesz jednak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy dzięki kilku wskazówkom!

1. Popraw swoje CV

Wiele osób, pisząc CV, popełnia nieświadomie karygodne błędy, które dyskwalifikują kandydata w oczach większości pracodawców. Pierwszą istotną kwestią jest zdjęcie dołączane do życiorysu - czy nie zamieściłaś przypadkiem mało profesjonalnej fotki, pstrykniętej na rodzinnej imprezie lub na wakacjach? Zdjęcie w CV powinno wyglądać tak jak to do dokumentów!
Dokładnie przeanalizuj całe swoje CV - czy umiejętność obsługi komputera jest w dzisiejszych czasach znaczącym atutem? I co właściwie oznacza ten zwrot - że dany kandydat potrafi włączyć i wyłączyć urządzenie? Jeśli nie jesteś osobą w starszym wieku, raczej nie powinnaś się tym chwalić. Oczywiście, informacje o tym, czy umiesz obsługiwać konkretne programy, jest zawsze mile widziana - to możesz wyszczególnić!
Niektórzy wpisują w CV dziwaczne hobby, np. surfowanie po internecie. Niestety, takie wzmianki nie są w stanie zaimponować potencjalnemu pracodawcy.
Przy tworzeniu życiorysu dokładnie przemyśl swoje mocne strony, warto także poprosić o pomoc kogoś, kto dobrze cię zna. Oczywiście, nigdy nie zmyślaj! Jeśli w CV jako hobby wpiszesz golf lub nurkowanie, przygotuj się że na rozmowie może paść pytanie dotyczące tych form aktywności.
CV powinno być również jak najbardziej dopracowane pod względem graficznym!

2. Aplikuj, gdzie się da

Wysyłanie dużej liczby zgłoszeń znacznie zwiększa twoje szanse. Zbyt szybka rezygnacja z danej oferty to grzech popełniany przez wiele osób. "To ogłoszenie ma już tyle wyświetleń, na pewno już kogoś znaleźli!" - zapomnij o takim toku myślenia! Zgłoszenie swojej kandydatury to tylko kilka minut! "Chcą płacić za mało, przydałoby się choć 200 zł więcej", "Pensja ma być taka wysoka, na pewno mnie nie przyjmą, nie nadaję się" - takie myśli również są zakazane. Czasem ciężko być optymistą i pamiętać o poczuciu własnej wartości, warto jednak uzbroić się w cierpliwość i ciągle próbować!
Jeśli wysłałaś już 150 zgłoszeń i nadal nie znalazłaś pracy, to wyślij kolejne 150!

3. Zadbaj o profile na serwisach społecznościowych

Stare przysłowie "Jak cię widzą, tak cię piszą" sprawdza się również współcześnie. Wiele firm zanim w ogóle oddzwoni do danego kandydata, najpierw zbiera dodatkowe informacje na jego temat. Potrzeba zaledwie kilku sekund, aby dowiedzieć się czegoś więcej o aplikującym - czasem również tego, co on bardzo chciałby ukryć.
Pracodawcy wpisują imię i nazwisko potencjalnego pracownika w wyszukiwarki lub szukają go na portalach społecznościowych. Przeanalizuj na chłodno swój profil - czy stawia cię w dobrym świetle? Czy "fotka z dzióbkiem" jako zdjęcie główne nie nadaje ci wyglądu infantylnej trzpiotki? Czy post o poniedziałkowym kacu spodobałby się przyszłemu szefowi? Zastanów się, co może pomyśleć o tobie zupełnie obca osoba, oglądając twoje profile.
Sprawdź też, czy nie popełniłaś ostatnio np. rażących błędów ortograficznych.
Oczywiście, każdy ma prawo do prywatności poza pracą, postaraj się jednak przedstawić w jak najlepszym świetle.

4. Zdobywaj doświadczenie

W czasie, gdy nie pracujesz, zadbaj o nowe wpisy w CV. Nawet jeśli nie chcesz iść na bezpłatny staż, może chociaż zostaniesz wolontariuszką? Przyszły pracodawca na pewno doceni fakt, że robiłaś paczki dla dzieci z domów dziecka lub zajmowałaś się psami w schronisku.

5. Rozwijaj się na różnych polach

Zadbaj o swój rozwój! Może Urząd Pracy organizuje jakieś bezpłatne kursy? Nawet jeśli nie, wykorzystaj okres bezrobocia przynajmniej na naukę w domu - może pouczysz się języka obcego? Nie tylko produktywnie spędzisz wolny czas, lecz także zdobędziesz nowe kwalifikacje, które będziesz mogła zaznaczyć w swoim CV!

Dowiedz się, co jeszcze może pomóc w znalezieniu pracy: