Jak wybrać fundusz emerytalny

kobieta, praca, fundusz emerytalny, emerytura, finanse
Warto wybrać fundusz jak najszybciej, bo inaczej nasze składki będą przesyłane na nieoprocentowane konto w ZUS
/ 25.01.2011 13:13
kobieta, praca, fundusz emerytalny, emerytura, finanse
Słyszałam, że podejmując pracę, trzeba wybrać OFE. Jak to zrobić? Czy później będzie można zmienić raz wybrany fundusz, czy to już nieodwołalna decyzja?
Alicja J., Gdynia

 
Zgodnie z ustawą emerytalną składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest dzielona między ZUS a otwarty fundusz emerytalny (tzw. II filar). Każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r., za którą odprowadzane są składki do ZUS, musi wybrać jakiś OFE. Ma na to 7 dni od podjęcia pracy. Inaczej zdecyduje za nią ZUS w drodze losowania. Odbywa się ono dwa razy
w roku – w styczniu i w lipcu.

Wybierając fundusz, należy sprawdzić:
- Zyski, jakie przynosił w minionych latach. Rankingi OFE zamieszcza codzienna prasa. Można je także znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl). Najlepiej porównać zyski funduszy w okresach kilkuletnich, bo to pozwoli na wyrobienie sobie poglądu o stabilności funduszu.
- Koszty. Przystąpienie do funduszu jest darmowe, ale za zarządzanie powierzonymi mu pieniędzmi trzeba będzie zapłacić (tzw. opłata od składki). Od 1 kwietnia nie może ona przekraczać 7 proc. wpłacanej składki.
- Dostęp do istotnych informacji (saldo rachunku, wartość jednostek rozrachunkowych). Warto sprawdzić, czy możemy uzyskać je tylko w biurze, czy także np. przez Internet, SMS lub e-mail.

Jeśli okaże się, że wybrany fundusz osiąga złe wyniki lub jest drogi, można go za darmo zmienić na inny. Ale dopiero po dwóch latach członkostwa. Za wcześniejszą zmianę trzeba będzie natomiast zapłacić:
- 160 zł, jeśli staż w funduszu nie przekracza 12 miesięcy, lub
- 8 zł, jeśli należy Pani do niego od 12 do 24 miesięcy.

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>