Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Wysyłasz CV, z utęsknieniem wyczekujesz odpowiedzi. W końcu ją dostajesz – i tu zaczynają się schodki, mianowicie – rozmowa kwalifikacyjna, od której wiele zależy. Zobacz, jak się do niej przygotować!
/ 26.10.2017 13:49

Wypocznij, zrelaksuj się, a przed spotkaniem weź długą kąpiel. Pamiętaj, że od tego wiele zależy, ale z drugiej strony rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie, lecz biznesowa rozmowa na równych prawach. Okazując stres, dajesz do zrozumienia potencjalnemu pracodawcy, że jesteś człowiekiem niezbyt odpornym psychicznie. Więc postaraj się odprężyć.

Zdobądź jak największą wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz. Szukaj informacji w Internecie, prasie branżowej. Dobrze również by było, gdybyś porozmawiał z kimś, kto już tam pracuje. Taka osoba jest zdecydowanie najlepszym informatorem.
Pamiętaj też, aby dowiedzieć się wszystkiego o stanowisku, o które się ubiegasz, aby nie było żadnych nieporozumień.

Zgromadź wszystkie potrzebne dokumenty aplikacyjne, poukładaj je, aby w trakcie rozmowy nie wpędzić się w kozi róg.

Zastanów się, o jakie kwestie możesz być spytany, ułóż sobie w głowie odpowiedzi na nie. Możesz również pomyśleć nad tym, o co Ty spytasz osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną.

Koniecznie zadbaj o swój wizerunek zgodnie z zasadą „jak cię widzą, tak cię piszą”. Pamiętaj, że Twój strój musi być klasyczny, niezbyt strojny, wyważony i elegancki. Nie popadaj w skrajność – jeśli włożysz bardzo drogi, markowy strój, lepszy od tego, który nosi pracodawca – może się to niezbyt fortunnie zakończyć. Dlatego doradzam elegancką skromność.

Tagi: praca

Redakcja poleca

REKLAMA