Jak odróżnić wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia?

Praca zawodowa może przyczyniać się do przemęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Długotrwały stres, nadmiar obowiązków zawodowych, brak satysfakcji zawodowej może przyczynić się do wypalenia zawodowego. Sprawdź, czym jest wypalenie zawodowe i czym się różni od zwykłego przemęczenia.
/ 09.07.2013 12:11

Moja żona zawsze dużo pracowała. Byliśmy jednak przyzwyczajeni do jej późnych powrotów do domu, bo zawsze udawało nam się pogodzić wszystkie obowiązki. Martwi mnie jednak, że ostatnio praca zaczęła mieć wpływ na nasze życie, a przede wszystkim na zachowanie żony. Widzę, że jest przemęczona, nie ma ochoty na zabawę z dziećmi, nie chce wyjść z domu, na spacer czy do kina. Zupełnie inaczej też się zachowuje, stała się opryskliwa. Najgorsze, że ma częste bóle głowy, żołądka, cierpi na bezsenność. W weekend, kiedy ma wolne, sytuacja nieco się poprawia, ale w niedzielę wieczorem znów jest to samo. Wiem, że ma trochę kłopotów w pracy, więcej obowiązków, ale zawsze bardzo ją lubiła. Teraz to się zmieniło. Jak mogę pomóc żonie? Czy powinna skorzystać z pomocy specjalisty?

Odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Czym jest wypalenie zawodowe?

Osobom aktywnym zawodowo trudno pogodzić się z myślą, że praca, której do tej pory poświęcali się bez reszty i sprawiała im satysfakcję, powoduje stan przewlekłego zmęczenia, przestała się już podobać, a wręcz irytuje i złości. Pracownik przestał się rozwijać zawodowo i nie rozumie, dlaczego nie lubi zajęcia, którego wykonywanie przez wiele lat sprawiało mu przyjemność. A to nic innego jak efekt stresu, który pojawia się na skutek przepracowania. Objawia się on tzw. wypaleniem zawodowym. Jest to choroba cywilizacyjna, która najczęściej dotyka osoby pracujące intensywnie zawodowo z innymi ludźmi – biznesmenów, lekarzy, prawników, księży, nauczycieli, pracowników społecznych, pielęgniarek, policjantów itp. Znam przypadki, gdy osoby, które dotknęło wypalenie zawodowe, wcześniej wykazywały objawy pracoholizmu.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać syndrom wypalenia u rodziców dzieci niepełnosprawnych?

Jak się objawia wypalenie zawodowe?

Czasem bywa tak, że pracownik nie jest w stanie podołać wymaganiom szefa, rywalizacji, ma problemy w kontaktach z innymi pracownikami. Pracując z pełnym zaangażowaniem przez szereg lat i nie mając okazji do solidnego wypoczynku, zadbania o swoją psychikę, dana osoba wchodzi w system przewlekłego zmęczenia i stresu, czyli… właśnie wypalenia zawodowego.

Wykonując interesującą pracę, w którą człowiek bardzo się angażuje, czerpie z niej wiele radości. Czuje się doceniony przez szefa, poświęca się, żeby dobrze ją wykonywać. Nierzadko kosztem prywatnego życia i brakiem czasu na racjonalny wypoczynek. Przemęczony nie może spać, co wpływa na jego mniejszą wydajność. Obniża się jego nastrój, staje się nerwowy, nierzadko wpada w depresję. Nie jest w stanie podołać dotychczasowym obowiązkom. Taki stan ma ogromny wpływ na codzienne życie. Osoba wypalona zawodowo czuje niechęć w stosunku do wszystkiego, co wiąże się z pracą. A to powoduje także pogarszające się relacje z najbliższymi i otoczeniem.

Wypalenie zawodowe to pewien rodzaj depresji dotykający naszego życia związanego z pracą. Objawia się nieodłącznym stresem, który z kolei ma przełożenie na dolegliwości somatyczne – ból brzucha, żołądka, ucisk w klatce piersiowej, a co za tym idą choroby psychosomatyczne – choroba wrzodowa żołądka, niedokrwienie serca czy dychawica oskrzelowa.

Jak odróżnić wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia?

Trzeba umieć odróżnić wypalenie zawodowe od "zwykłego" zmęczenia pracą. Najlepszym wyznacznikiem jest urlop – zwykłe przemęczenie pracą znika, gdy z niego wracamy. Jeśli natomiast wypoczynek nie jest w stanie wyeliminować wszystkich negatywnych odczuć związanych z zawodową pracą, warto pomyśleć o pomocy specjalisty. Będzie on w stanie wypracować nowe sposoby radzenia sobie z ciężką sytuacją.

Leczenie wypalenia zawodowego zaczyna się od odizolowania danej osoby od miejsca pracy, a jeśli istnieje taka potrzeba, rozpoczęciu terapii. Polega ona na spotkaniach z terapeutą, który pomoże znaleźć sposoby na wypoczynek i relaks po pracy, np. uczestnictwo w wycieczkach, muzykoterapii, chodzenie na siłownię, na masaż czy korzystanie z sauny. W ten sposób pacjent uzmysławia sobie, że praca będzie dla niego satysfakcjonująca, gdy nauczy się od niej wypoczywać fizycznie i psychicznie.

Polecamy: Jak ból wpływa na przewlekłe zmęczenie?