kobieta, wakacje fot. Fotolia

Jak odpocząć na wakacjach?

Wybierasz się na urlop? Zobacz jak zostawić pracę w ... pracy!
kobieta, wakacje fot. Fotolia
Urlop wywołuje w tobie dwojakie emocje? Z jednej strony nie możesz doczekać się upragnionego wolnego, ale z drugiej wiesz, że powrót nawet po tygodniowej nieobecności może być koszmarny? Zobacz, jak zaplanować wczasy, aby nie martwić się o obowiązki zawodowe i naprawdę odpocząć.

Jak być profesjonalistką?

Porozmawiaj ze współpracownikami

Zanim wyjedziesz na wakacje, porozmawiaj ze znajomymi z pracy. Poproś kogoś o zastępstwo w ważnych i niecierpiących zwłoki sprawach. Koniecznie ustaw autoresponder na poczcie. Unikniesz dzięki temu tysiąca maili z zapytaniami, ponagleniami, "ważnymi sprawami" i prośbami.

Zaplanuj urlop

Żeby nie zakłócać swoich wakacji stresem, dokładnie je zaplanuj. Wybierz hotel, spakuj walizkę i wymień gotówkę, jeśli wybierasz się za granicę. Na wczasach pamiętaj o aktywnym odpoczynku. Samo wylegiwanie się na plaży szybko ci się znudzi. To dlatego pamiętaj o zwiedzeniu okolicy, rowerach, pływaniu i wieczornych spacerach.

Jak pozbyć się rutyny z pracy?

Wyłącz się

Na wakacje absolutnie nie zabieraj służbowego komputera. Nie loguj się na firmową pocztę i nie przeglądaj statystyk. Najgorszym błędem jest praca w wakacje i nadrabianie zaległości. Ani nie odpoczniesz, ani nie nabierzesz sił. Urlop potraktuj jako czas relaksu, którego nie możesz zakłócić obowiązkami zawodowymi. Postaraj się też nie tracić czasu na stanie w kolejkach sklepowych. Zakupy zamawiaj online!

Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa

Gdy wybierasz się na wycieczkę, na plażę lub w góry, pozwól sobie na szaleństwo. Nawet jeśli jesteś typem osoby oszczędnej, postaraj się nie myśleć o wydatkach i w pełni się odpręż. Idź na masaż, saunę albo SPA. Chwila dla siebie na pewno sprawi, że po powrocie do pracy będziesz tętnić życiem i nowymi pomysłami.

Zaplanuj powrót

Urlopy mają to do siebie, że niestety szybko się kończą. Nie zdziw się tym, że po powrocie twoja skrzynka mailowa będzie pękać w szwach, a wszyscy będą czegoś od ciebie chcieli i to na już. Postanów sobie, że część albo cały pierwszy dzień po powrocie z wakacji poświęcisz na uporządkowanie zaległości i odpisanie na maile.

Co ci się należy za nadgodziny w pracy?