Jak korzystać z gotowych szablonów CV?

Pytanie „Jak napisać dobre CV?” spędza sen z powiek prawie każdemu kandydatowi o pracę. Internet na pewno ułatwi nam odpowiedź na nie, ale musimy wiedzieć jak właściwie korzystać z gotowych szablonów CV, aby nie popełnić błędów. Sprawdź, co radzi nasz ekspert.
/ 04.06.2014 11:21

jak korzystać z gotowych cv

fot. Fotolia

W Internecie znajdziemy mnóstwo gotowych wzorów CV – od tych profesjonalnych, oryginalnych i bardzo kreatywnych, po takie, w których wystarczy uzupełnić swoje dane i rozsyłać do pracodawców. Czy na pewno?

Inspirujmy się, ale nie kopiujmy gotowych szablonów CV

- Wyobraźmy sobie sytuację, gdy rekruter otwiera twoje CV, zachwyca się jego przejrzystością, treścią i jakością wykonania. Następnie przechodzi do CV kolejnego kandydata… i widzi identyczny dokument, różniący się jedynie danymi osobowymi. Czar pryska. Dlatego właśnie wzory znalezione w Internecie należy traktować tylko jako inspirację. Nie kopiujmy ich więc bez zastanowienia – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Miejmy świadomość, że wiele osób korzysta z szablonów CV szukając niecodziennych pomysłów lub chcąc pójść na skróty. W efekcie przestajemy być kreatywni i zmniejszamy swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Kreatywność to nie tylko CV w butelce. Liczą się bowiem przede wszystkim nasze umiejętności i kwalifikacje.

Dostosujmy treść do indywidualnych potrzeb

Pamiętajmy, że nie ma jednego i uniwersalnego CV. Każda oferta pracy i każde stanowisko wymaga innych umiejętności. Jeśli posługujemy się ogólnikami zaczerpniętymi z szablonów, tj. kreatywność, czy gotowość do podejmowania wyzwań, nasze szanse na rozmowę z rekruterem są bardzo niewielkie.  - Dlatego w CV posługujmy się przykładami, które zobrazują nasze kwalifikacje i umiejętności. Nie fantazjujmy, a piszmy prawdę. Każde nasze kłamstwo zostanie wykryte na rozmowie kwalifikacyjnej, a to przekreśli szanse na zdobycie pracy - podpowiada Małgorzata Majewska.

Polecamy: 7 najczęstszych błędów w listach motywacyjnych

Zmiana graficzna gotowego szablonu CV

Nawet drobne zmiany graficzne sprawią, że CV nie będzie wyglądało jak gotowy szablon. Skompilujmy kilka wzorów znalezionych w Internecie, zmieńmy czcionkę i jej rozmiar, przemodelujmy ułożenie – te zabiegi pomogą wyróżnić CV na tle innych, w większości takich samych. Pamiętajmy jednak, aby zachować przejrzystość i czytelność dokumentu.

Sprawdźmy błędy

Nie ufajmy do końca temu, co znajdziemy w sieci. Nie mamy bowiem pewności, że wybrany wzór jest tym idealnym. - Szablony nie zawsze są tworzone przez profesjonalistów od rekrutacji, dlatego sprawdźmy czy nie ma w nim literówek i błędów ortograficznych. Szkoda, by nasza aplikacja została odrzucona z powodu niekompetencji innej osoby – ostrzega Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl.

Szablony CV oszczędzają czas, więc nie rezygnujmy z nich. Warto jednak zastanowić się, z czego skorzystać w naszym przypadku, a co odrzucić. Kopiowanie nie jest sposobem na znalezienie pracy. Każde CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy i stanowiska. Tylko w taki sposób będzie ono unikalne i przekona rekrutera, że zależy nam na oferowanej pracy.  - Korzystanie z gotowych szablonów absolutnie nie jest złe, trzeba tylko robić to z głową i nie powielać zawartości, które mogą się znaleźć w setkach innych CV – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Zobacz także: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej