POLECAMY

Dzień Sprzątania Biurka

W tym roku to święto obchodzimy właśnie dziś.
Dzień Sprzątania Biurka fot. Fotolia
Wiele z nas w obecnych czasach pracuje przy biurku. Spędzamy przy nim po kilka godzin każdego dnia. Trzymamy na nim wszelkie potrzebne dokumenty, ale także zdarza nam się układać na nim stosy niepotrzebnych już papierów. Taki dzień jak dziś, może zatem być doskonałą okazją do uprzątnięcia z naszych biurek wszystkiego, co na nim zbędne. Dzień Sprzątania Biurka w tym roku przypada dokładnie dziś.

Kilka faktów o Dniu Sprzątania Biurka

Święto to zostało dodane do kalendarza świąt nietypowych po to, by nakłonić ludzi do trzymania swoich biurek w czystości. Porządek i ład na biurku pozwalają nam bowiem na efektywniejszą pracę. Brak niepotrzebnych rzeczy w zasięgu wzroku dodatkowo sprzyja skupieniu się na wykonywaniu obowiązków. Święto to, choć może nie wszystkim wydaje się konieczne, z pewnością przynosi pożytek. Nie może dziwić zatem fakt, że celebrowane jest w aż 43 krajach świata. Wypada zawsze w drugi poniedziałek stycznia.

Po co nam Dzień Sprzątania Biurka?

Albert Einstein przekornie powiedział kiedyś:
"Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?".
Nie trzymajmy zatem pustych biurek - wtedy byłyby przecież zupełnie bezużyteczne, ale dbajmy o biurko tak, by było dobrze zorganizowane i utrzymane w ładzie. Możemy dzięki temu zyskać naprawdę wiele. Jeżeli więc twoje biurko wygląda jakby przeszedł nad nim tajfun, sprawdź, co zyskasz, jeśli je dokładnie posprzątasz.

Dlaczego warto sprzątać biurko?

Biurko jest twoim miejscem pracy, nie trzeba chyba zatem cię przekonywać, że należy nie dbać. Z jakich powodów?
  • Schludne biurko i brak niepotrzebnych rzeczy wokół niego jest obowiązkiem wynikającym z przepisów BHP.
  • Przechowywanie dokumentów zawierających chronione dane osobowe w miejscu ogólnie dostępnym jest zabronione. Jeżeli trzymasz takie dokumenty na wierzchu, narażasz firmę na poniesienie wysokich kosztów - kary za takie ujawnianie danych osobowych mogą sięgać nawet 50 tysięcy złotych.
  • Czyste biurko świadczy o profesjonalizmie i zorganizowaniu pracownika; jest prawdziwą wizytówką ciebie.
  • Osoba, która ma zawsze bałagan na biurku, ma nikłe szanse na awans - tak mówią statystyki.
  • Biurko zawalone stertami niepotrzebnych rzeczy przytłacza nas, przez co tracimy niepotrzebną energię i entuzjazm do pracy. Trudniej nam też cokolwiek znaleźć i zagospodarować odpowiednio miejsce do napisania czegoś lub przejrzenia ważnych dokumentów. Tracimy czas na przekładanie rzeczy z jednej kupki na drugą.
  • Klawiatura komputera, myszka, blat biurka, telefon są siedliskami niezliczonej ilości bakterii. Jeżeli w ogóle ich nie czyścisz, lepiej zastanów się, zanim wyciągniesz kolejną kanapkę, żeby zjeść ją przy biurku. To bardzo niehigieniczne!

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)