Dyskusja ze współpracownikami

Relacje ze współpracownikami fot. Fotolia
Chciałabyś umieć przekonywać współpracowników do swoich racji nie narażając na szwank waszych relacji? To możliwe!
/ 01.10.2014 15:43
Relacje ze współpracownikami fot. Fotolia
Wdajesz się w dyskusję z koleżankami lub kolegami z pracy? W porządku! Wymiana myśli jest bardzo cenna! Powinnaś jednak pamiętać, że bez względu na to, kto w tym starciu zwycięży, i tak będziecie musieli dalej ze sobą współpracować. Dlatego argumentując trzeba zachowywać się taktownie i nie upokarzać przeciwnika.

Czego nie warto robić podczas dyskusji ze współpracownikami?

  • Nie krytykuj ludzi lecz pomysły
Współpracownik odbierze taki atak osobiście, a to najprostsza droga do tego, by z kolegi zamienił się w zaciekłego wroga. Dlatego daruj sobie osobiste wycieczki i stwierdzenia, że ktoś jest nieuczciwy, niekompetentny albo nieszczery. Takie uwagi sugerują, że nie dysponujesz poważnymi argumentami i jesteś zdesperowana.
  • Nie zapomnij o podobieństwach
Dyskutując zwykle skupiamy się na różnicach poglądów. Taka jest natura sporów. Tymczasem swoje wypowiedzi warto kończyć podkreśleniem, że przecież wszystkim zależy na osiągnięciu tego samego celu (np. dobra firmy), lecz dążcie do celu innymi drogami. To skłania przeciwników do przyznania nam racji i mobilizuje do wysiłku zrozumienia naszego punktu widzenia.
  • Nie przeinaczaj słów współpracowników
Mijając się z prawdą, podważasz własną wiarygodność. Dlatego nigdy nie przeinaczaj słów kolegów, nie interpretuj fałszywie odmiennych stanowisk. W ten sposób możesz narobić sobie zaciekłych wrogów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat relacji ze współpracownikami? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Redakcja poleca

REKLAMA