Dyskryminacja kobiet w pracy - 3 objawy fot. Fotolia

Dyskryminacja kobiet w pracy - 3 objawy

Sprawdź, czy w twojej firmie panują sprawiedliwe zasady.
Milena Oszczepalińska / 01.12.2015 06:59
Dyskryminacja kobiet w pracy - 3 objawy fot. Fotolia

Obecnie bardzo dużo mówi się o równouprawnieniu kobiet, o ich równym traktowaniu zwłaszcza w pracy i docenianiu ich zasług, nie dlatego, że są kobietami, tylko dlatego, że są dobrymi pracownikami. A jak to jest w twojej firmie? Czy u ciebie kobiety traktowane są na równi z mężczyznami?

Dyskryminacja kobiet w pracy

Wciąż jeszcze zdarzają się firmy, w których prym wiodą jedynie mężczyźni, tylko dlatego, że są mężczyznami. Kobietom z zasady nie przyznaje się wysokich stanowisk i liczy na to, że wcale nie będą się o nie ubiegać. Czy tak powinno być? Oczywiście, że nie. Jeśli zatem widzisz, że w twojej firmy jawnie dyskryminuje się kobiety, lepiej zastanów się, czy chcesz tam pracować. Kariery w takim miejscu raczej na pewno nie zrobisz...

Objawy dyskryminowania kobiet w pracy

1. Stanowiska kierownicze zajmowane wyłącznie przez mężczyzn

Jeśli w twojej firmie kierownikami działów, menadżerami i członkami zarządu są wyłącznie mężczyźni, powinnaś się poważnie zastanowić, dlaczego tak właśnie jest. Być może po prostu branża, w której pracujesz, jest typowo męska, wtedy nie ma się co dziwić, że jeśli pracuje znacząco więcej mężczyzn, ich przewaga będzie widoczna również na stanowiskach menadżerskich.

Jeśli jednak w firmie, w której pracujesz, zatrudnionych jest mniej więcej tyle samo kobiet co mężczyzn lub nawet więcej kobiet, a i tak wśród kierowników płci pięknej nie zobaczysz, to znak, że kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami. Dopóki ty i inne kobiety nie zaczniecie same walczyć o równouprawnienie, nic się nie zmieni, a ty będziesz czuła się jak pod "szklanym sufitem". Niby wyższe szczeble kariery są w twoim zasięgu, a jednak za nic nie możesz ich osiągnąć.

2. Różnice w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn zajmujących te same stanowiska

Obecnie w wielu firmach wysokość wynagrodzenia nie jest jawna. Jeśli jednak dowiesz się, że kolega, który z tobą współpracuje i wcale nie ma większego doświadczenia, lepszych umiejętności czy kompetencji, zarabia od ciebie więcej, chyba wiesz, co to oznacza. Co gorsza, niektórzy mężczyźni nie widzą w tym niczego złego.

Uważają, że to przecież normalne, że mężczyzna zarabia więcej i tak właśnie powinno być, bo przecież to oni są głowami rodzin. A kobiety, jeśli już chcą pracować, chociaż może nie do końca powinny, niech nie zabiegają o równe zarobki. Argument jest oczywiście absolutnie bezpodstawny i niemerytoryczny, ale jakże częsty wśród męskich opinii.

3. Stawianie większych wymagań wobec kobiet niż mężczyzn

W twojej firmie przewidziana jest rekrutacja na stanowisko menadżerskie. Dziwnym trafem jednak osoby rekrutujące na spotkaniach z kandydatami wymagają od kobiet znacznie więcej niż od mężczyzn. Ty, żeby mieć jakiekolwiek szanse, musisz donieść jeszcze całą teczkę z dokumentami poświadczającymi twoje dokonania, a kolega z biurka obok wystarczy, że słownie przedstawi swoje dotychczasowe doświadczenie.

W takich przypadkach można narzekać i frustrować się, ale to niczego nie zmieni. Lepiej będzie, jeśli to ty zmienisz tę pracę lub zrobisz coś, co naprawi tę niezdrową sytuację w obecnej firmie. Chyba, że nie zależy ci na żadnym wyższym stanowisku i nie przeszkadza ci świadomość, że w karierze dalej niż teraz jesteś, nigdy nie zajdziesz. 

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)