Czy wygląd ma znaczenie w pracy fot. Fotolia

Czy wygląd ma znaczenie w pracy?

Podobno ładnym jest łatwiej. Czy w pracy również?
Milena Oszczepalińska / 11.12.2015 06:59
Czy wygląd ma znaczenie w pracy fot. Fotolia

Już sam fakt, że CV ze zdjęciami cieszą się dużo większą popularnością, niż te bez fotografii, świadczy o tym, że kandydaci uważają, że wygląd ma znaczenie. Gdyby dla nich samych wygląd nie był ważny, prawdopodobnie nie zamieszczaliby zdjęć w dokumentach aplikacyjnych. Brak takiego zdjęcia może nawet czasami być odbierany jako sygnał, że dana osoba nie jest zbyt piękna... Na ile w takim razie wygląd ma znaczenie w pracy, a kiedy jest on zupełnie nieważny?

Czy wygląd ma znaczenie w pracy?

Wydaje się, że zwłaszcza jeśli chodzi o CV, ważne jest, by zdjęcie ukazywało nas jako profesjonalnych, zadbanych ludzi. Nie jest to przecież konkurs miss. Ważne, byśmy byli schludni, a nie przesadnie wypielęgnowani. Prawdą jest jednak i to, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby szczuplejsze, uznając je za lepiej zorganizowane, bardziej rzetelne i przede wszystkim zdrowsze.

Branża ma znaczenie

Nie na każdym stanowisku pracownicy mają kontakt z klientem lub partnerem handlowym, dlatego nie wszędzie tak istotne jest, jak ktoś wygląda. Faktycznie bywają jednak branże, w których atrakcyjny, elegancki wygląd jest koniecznością. O ile w agencji reklamowej kolorowy strój czy tatuaże na całym ciele nie stanowią problemu, w banku czy w urzędzie już wypada wyglądać w sposób stonowany.

Oczywiście pracodawca nie ma prawa zwolnić nas za tatuaż na ciele, jeśli jednak dostrzeże go podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może nie chcieć nas zatrudnić. Z kolei nawet bardzo zadbany wygląd nie pomoże, jeśli okaże się, że twoje kompetencje są zdecydowanie za niskie do objęcia danego stanowiska. Owszem, miła twarz może zachęcić pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę, jednak o jej przebiegu powinno zdecydować nie to, jak wyglądasz, ale co potrafisz, jakie masz zdolności i kompetencje.

Zobacz też inne porady dla pracujących:

Tagi: praca, wygląd
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)