Zobacz jak uchronić się przed długami małżonka?

Zdecydowana większość małżeństw w Polsce pozostaje we wspólności majątkowej. Oprócz wielu korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem wspólnego majątku, trzeba także pamiętać o licznych zagrożeniach. Aby się przed nimi uchronić, warto podpisać tzw. intercyzę.
/ 05.06.2013 07:37

Zdecydowana większość małżeństw w Polsce pozostaje we wspólności majątkowej. Oprócz wielu korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem wspólnego majątku, trzeba także pamiętać o licznych zagrożeniach. Aby się przed nimi uchronić, warto podpisać tzw. intercyzę.

Zobacz jak uchronić się przed długami małżonka?

Co moje to i twoje
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego najczęściej powstają trzy masy majątkowe: dwa majątki osobiste każdego z małżonków oraz majątek wspólny. Posiadanie wspólnego majątku to jednak często ryzykowna sytuacja. Małżonkowie niejednokrotnie muszą bowiem odpowiadać za długi, których sami nie zaciągnęli, bo komornik ma często prawo sięgnąć nie tylko po wspólny majątek małżonków, ale czasem również do majątku osobistego małżonka.

Zwykłe potrzeby rodziny mogą nas słono kosztować
Jeżeli wierzyciel próbuje sięgnąć po nasze pieniądze celem egzekucji nieznanych nam długów naszego małżonka, musimy w pierwszej kolejności poinformować go, że nie wiedzieliśmy o zobowiązaniach naszego partnera. Pamiętajmy bowiem, że dla pewnych czynności prawnych prawo wymaga zgody drugiego małżonka (np. kupno nieruchomości). Bez uzyskania naszej akceptacji w w/w sprawie, umowa jest po prostu nieważna i nikt nie ma prawa dochodzić od nas roszczeń.

Pozostałe czynności są ważne, np. zakup samochodu na który nie wyraziliśmy zgody, ale jeśli wykażemy nasz brak wiedzy i akceptacji, wierzyciel będzie mógł zaspokoić się tylko z majątku osobistego naszego nielojalnego partnera oraz wybranych składników majątku wspólnego (np. wynagrodzenia za pracę dłużnika).

Brakiem wiedzy i akceptacji nie możemy jednak bronić się w przypadku tzw. czynności zaspokajających zwykłe potrzeby rodziny (np. zakup przedmiotów urządzenia domowego, czy dokonanie opłat za telefon). W tej sytuacji wierzyciel może zaspokoić się nie tylko z majątku wspólnego, ale także z osobistych środków drugiego małżonka.

Intercyza tylko na przyszłe długi
By uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka, warto zdecydować się na podpisanie notarialnej umowy majątkowej zwanej intercyzą (koszt: ok. 500 zł). Jeśli narzeczeni zdecydują się na rozdzielność majątkową, ich majątek wspólny dorobkowy nie powstanie. Każde z nich będzie gromadziło tylko majątek osobisty.

Oddzielić od siebie majątki małżonków możemy także po zawarciu małżeństwa. Jeżeli podpiszemy umowę o rozdzielności majątkowej po ślubie, od chwili jej zawarcia każdy małżonek zachowa te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego oraz przedmioty nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności. Każdy z małżonków będzie od tej chwili samodzielnie odpowiadał za swoje zobowiązania.

Pamiętajmy jednak, że intercyza nie może być sposobem na ucieczkę przed już zaistniałymi długami. Działa ona bowiem wyłącznie na przyszłość.

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22.12.2015 20:17
Zadnych ślubów .Jak partnerce sie znudzisz a zobaczy Ona u kolezanki faceta w jej typie ,to masz rogi zagwarantowane,czasem nieswoje dziecko.A jak bedziesz pyskował to oskarży Cie o stalking i załozy niebieska karte i juz jesteś kryminalista.Nie ufaj kobietom.Nigdy.
/14.01.2016 13:39
A co jesli kobieta kochala faceta , urodzila mu dzieci, one dorosly, a potem sie okazalo, ze ona mu sie znudzila. On bez niej planuje sobie czas, a gdy z nia jest to mowi jej, ze nie maja o czym rozmawiac i na akzdym kroku gdy tylko uwaga sa sami- smieje sie zniej, obniza jej wartosc, krytykuje po co? nie wiadomo. Ale pozatym w otoczeniu on jest mily, wychowany, elokwentny itp tylko pozazdroscic. Co wtedy ??? bo ilez mozna plakac nad tym co sie slyszy od partnera , ilez mozna zebrac o milosc, ktorej nie ma, bo jej chyba sie nie nalezy. Ilez mozna pozwolic na to, by zyc tak naprawde w osamotnieniu emocjonalnym. Malzenstwo to cos wiecej niz czesc i dowidzenia. To wzjamene zrozumienie, wsparcie, rozmowy, spedzanie wspolnego czasu. Dlatego przychodzi taki dzien, ku zaskoczeniu malzonka, kiedy zona, ktora do tej pory, byla cihutka, ulegla, poplakiwala po katach, nieudacznik taki mowi zegnaj. ...by ratowac sama siebie