Znaleźne fot. Fotolia

Znaleźne - kiedy i jak można dostać pieniądze za znalezienie rzeczy

Znalazłaś jakąś rzecz? Sprawdź, czego możesz żądać w zamian za zwrot zguby.
Milena Oszczepalińska / 30.06.2015 06:17
Znaleźne fot. Fotolia
Kiedy znajdziemy jakąś rzecz i uczciwie chcemy ją oddać właścicielowi, pewnie zastanawiamy się, czy w jakikolwiek sposób odwdzięczy się nam. W dobrym tonie byłoby, żeby właściciel sam zaproponował nam coś w podziękowaniu za naszą postawę. Jeśli jednak tego nie zrobi, sami możemy zażądać znaleźnego. Ile maksymalnie powinno ono wynosić?

Ile wynosi znaleźne?

Sprawę wysokości znaleźnego regulują przepisy kodeksu cywilnego. Owszem, znalazca i właściciel mogą dogadać się między sobą, jak chcą. Jeśli jednak nie będzie między nimi porozumienia, znalazca ma prawo do żądania znaleźnego maksymalnie w wysokości 10 procent wartości znalezionej rzeczy.

Kiedy można upomnieć się o znaleźne?

Znalazca ma prawo do żądania znaleźnego, musi jednak pamiętać, żeby wnioskować o to nie później niż w chwili przekazywania danej rzeczy właścicielowi (lub osobie wyznaczonej przez właściciela, uprawnionej do odbioru). Nie może być tak, że właściciel otrzyma już zgubę, a znalazca dopiero po jakimś czasie przypomni sobie, że mógł żądać znaleźnego. Wówczas nie ma żadnych praw do finansowych roszczeń.

Kto ponosi koszty związane z poszukiwaniem właściciela zguby?

Wszelkie koszty, które ponosi znalazca lub organ administracji publicznej w celu znalezienia właściciela ostatecznie musi pokryć właściciel zguby (osoba uprawniona do odbioru).

Sprawdź też inne porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.05.2016 15:53
luj