dowód osobisty fot. Fotolia

Wymiana dowodu osobistego: jak wymienić dowód osobisty

Sprawdź, dlaczego należy wymienić dokumenty tożsamości!
dowód osobisty fot. Fotolia
Ponad 5 mln dowodów osobistych do wymiany. Dlaczego? Kończy się ich ważność. Co zatem muszą zrobić właściciele dokumentów z kończącą się datą ważności? Jak się okazuje, liczba wydanych dowodów w tym roku będzie znacznie większa. W 2017 roku pełnoletność osiągnie dodatkowo około 3 mln osób.
 

Do 5 mln 200 tys. osób, których dowody przeterminują się w tym roku, trzeba doliczyć również te, które otrzymają nowy dokument, bo wejdą w okres pełnoletności, oraz osoby, których dowód ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu. Łącznie nowy dowód osobisty otrzyma aż 8 milionów ludzi.
- rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys

Wyciek numerów PESEL! Sprawdź, jak nie paść ofiarą! 

Jak wymienić dowód?

Aby uzyskać nowy i ważny dowód osobisty wystarczy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed upływem ważności starego dokumentu. Nowy dowód powinniśmy otrzymać w terminie do 30 dni.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zachęca jednak do składania wniosków o dowód osobisty przez internet. Ma to ułatwić pracę urzędnikom oraz przyspieszyć procedurę wydawania dowodów. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę epuap.gov.pl i założyć tam konto. Następnie należy potwierdzić podpis elektroniczny. W tym celu należy udać się z ważnym dowodem do urzędu. Po wykonaniu tych czynności wszystkie sprawy urzędowe będzie można wykonywać elektronicznie.

Chcemy ułatwić życie osobom, które będą wymieniały dowód osobisty. Zachęcamy, aby składały wniosek drogą elektroniczną, bo to duża oszczędność czasu. Dlatego teraz w systemie ePUAP funkcja składania wniosku jest widoczna jako główna. Nie sposób jej przeoczyć
- rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys