Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest jedną z najpopularniejszych umów terminowych. Czas trwania umowy ustalają strony stosunku pracy w drodze negocjacji.
/ 16.10.2007 15:40
Umowa na czas określony jest jedną z najpopularniejszych umów terminowych. Czas trwania umowy ustalają strony stosunku pracy w drodze negocjacji.

Charakterystyczną cechą tej umowy jest podanie przez strony w treści umowy konkretnej daty jej rozwiązania. Może być zawarta na dowolny okres, np. na dwa dni, jak również i na dwa lata, gdyż ustawodawca nie zawiera żadnych ograniczeń. Jest to rodzaj umowy terminowej.

Umowa na czas określony może być także rozwiązana wcześniej w drodze wypowiedzenia z zachowaniem dwutygodniowego terminu wypowiedzenia o ile zostaje zawarta na czas dłuższy niż sześć miesięcy i o ile strony przewidziały taką możliwość w umowie.

Do niedawna zawarcie z pracownikiem umowy o pracę na czas określony niosło za sobą pewne wymierne korzyści dla pracodawcy. Umowy o pracę na czas określony są bardzo wygodne dla pracodawcy a znacznie mniej dla pracownika. Pracownik jest bowiem pozbawiony poczucia bezpieczeństwa oraz uprawnień związanych ze stałym zatrudnieniem, ale w celu zapobiegania wielokrotnego zatrudnienia osób na czas określony Kodeks Pracy wprowadza korzystne dla pracowników ograniczenia. Jeżeli pracodawca zawarł z pracownikiem dwukrotnie umowę na czas określony w następujących po sobie okresach, to kolejna umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/15.05.2014 08:19
Dzien dobry mam pytanko na temat zwolnienia lekarskiego na umowie na czs okreslony.Podpisalem umowe w agencji pracy od 24-042014 do 31-052014 niestety po okresie paru dni musialem otrzymac zwolnieni i najprawdopodobnie bede kontynulowal je juz do konca tej umowy po oddaniu kolejnego L4 pani rekrytatorka oznajmila mi ze nie nalezy mi sie wyplata zasilku chorobowego bo pierwszy miesiac jest nie polatny prosze o rade jak zalatwic ta sprawe
/13.04.2013 10:34
Po wygaśnięciu drugiej umowy na czas określony pracodawca każe sobie dostarczyć ostatnią umowę, która zostanie zniszczona, i pracownik dostanie nową (starą) umowę z przedłużonym czasem określonym. Jest to proceder coraz częściej stosowany przez pracodawców, zwłaszcza w regionach dotkniętych wysokim bezrobociem. Pracownik z obawy przed utratą pracy godzi się na takie traktowanie, a pracodawca wykorzystuje takich pracowników nawet w sytuacjach w których rażąco naruszane są przepisy BHP. np. praca na kilku stanowiskach, praca na maszynach i urządzeniach do obsługi których powinno być zatrudnionych więcej ludzi nawet w sytuacjach w których występuje duże zagrożenie wypadkowe. Pracownik godzi się na takie traktowanie słysząc od pracodawcy "nie podoba się ? to do widzenia, na twoje miejsce przyjdzie drugi któremu się będzie podobać". Termin "niewolnictwo' nabiera nowego wymiaru.
/28.02.2009 09:22
CZY PRACOWNIKOWI ZATRUDNIONEMU NA CZAS OKRESLONY PRZYSLUGUJE URLOP NA SZUKANIE PRACY
POKAŻ KOMENTARZE (3)