Ulga na złe długi - definicja, zasady korzystania

Ulga na złe długi - definicja, zasady korzystania fot. Fotolia
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, powinnaś to wiedzieć! Możesz dzięki niej zapłacić mniejszy podatek. Sprawdź!
Milena Oszczepalińska / 18.06.2015 06:41
Ulga na złe długi - definicja, zasady korzystania fot. Fotolia

Czym jest ulga na złe długi, na jakich zasadach i kto może z niej korzystać oraz w jakich okolicznościach można ubiegać się o ulgę na złe długi? Postanowiłyśmy to sprawdzić. Przeczytaj i dowiesz się!

Czym jest ulga na złe długi?

Określenie to wzięte jest z prawa podatkowego. Określa ulgę w wysokości podatku, jaki ma odprowadzić przedsiębiorca. W pewnych okolicznościach można postarać się o tę ulgę i dzięki temu pomniejszyć podatek, który trzeba zapłacić.

Ulga ta związana jest z niedotrzymaniem terminu spłacenia zadłużenia i dlatego nazywana jest ulgą na złe długi.

Kto i kiedy może ubiegać się o ulgę na złe długi?

Z ulgi tej może skorzystać przedsiębiorca, który jest wierzycielem należności, które nie zostały uiszczone w terminie. Co to oznacza?

W przypadku, gdy przedsiębiorca wystawia jakąś fakturę z określonym terminem płatności i nie otrzymuje zapłaty w tym terminie, może obniżyć podstawę opodatkowania tej faktury. Jeśli skorzysta z tego prawa, tym samym obniży należny podatek, jaki musi odprowadzić do urzędu skarbowego z tytułu wystawienia danej faktury. Tym samym dłużnik powinien pomniejszyć należny dług o tę kwotę podatku, która stanowiła ulgę.

O ulgę na złe długi można ubiegać się, gdy ich ściągalność jest uprawdopodobniona,  które nie zostały uregulowane, mimo że upłynęło 150 dni od terminu płatności znajdującego się na fakturze tej należności.

A teraz przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA