POLECAMY

Jak uzyskać odszkodowanie za słup na działce?

Przez twoją działkę biegnie linia energetyczna albo gazociąg? Sprawdź, czy możesz dostać za to pieniądze.
Jak uzyskać odszkodowanie za słup na działce? fot. Panthermedia

Masz piękną działkę położoną w malowniczym miejscu, ale słupy energetyczne niweczą realizację wszystkich twoich planów? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie za słupy na działce!

Słupy na działce - jak uzyskać odszkodowanie?

  • Najpierw musisz dowiedzieć się, czy słup energetyczny lub rury gazociągu znajdują się na twoim terenie zgodnie z prawem, czy też przedsiębiorstwo korzysta z twojego gruntu bezprawnie. Użytkowanie zgodnie z prawem jest wówczas, gdy została ustanowiona służebność lub podpisana umowa cywilnoprawna o korzystaniu z terenu. Obowiązujące do roku 1985 prawo pozwalało stawiać słupy i instalacje bez zgody właściciela terenu. Dopiero później przepisy nakazały prowadzenie konsultacji w tej sprawie.
  • To, czy została ustanowiona służebność, możesz sprawdzić w księdze wieczystej, dział III. Tam powinien znajdować się zapis, że ustanowiono służebność na rzecz elektrowni lub gazowni. Ponieważ jednak zdarzało się, że przedsiębiorcy nie dopełniali obowiązku wpisu, nie możesz mieć pewności, że służebności nie ma.
  • Jeżeli wpisu nie ma, powinnaś wysłać pisemne wezwanie do właściciela słupów lub rurociągu o wskazanie podstawy prawnej, która upoważnia go do zajmowania twojego terenu. Jeżeli okaże się, że ma ważną decyzję administracyjną, która pozwala mu na lokalizację słupa na twojej działce na podstawie dawniej obowiązujących przepisów, możesz mieć problem z odszkodowaniem. W ocenie Sądu Najwyższego taka decyzja jest bowiem podstawą prawną do stałego korzystania z danej nieruchomości.
  • Jeśli okaże się, że elektrownia nie ma stosownej decyzji i umieściła słupy wbrew woli właściciela działki, masz prawo żądać usunięcia słupów lub odszkodowania za bezumowne korzystanie z twojej własności. W tym celu powinnaś napisać pismo (tzw. wezwanie) do właściciela urządzenia. Określ w nim swoje żądania: czy domagasz się usunięcia słupów (to jest najtrudniejsze do przeprowadzenia), odszkodowania czy ustanowienia tzw. służebności przesyłu. Wraz z pismem należy wysłać wypis z księgi wieczystej lub  odpis aktu notarialnego, który potwierdza twoje prawo do gruntu, oraz wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczeniem słupów.
  • Jeżeli elektrownia zaakceptuje twoje żądania, trzeba będzie spisać z nią umowę. Gdyby odmówiła, pozostanie ci skierowanie sprawy na drogę sądową. Pamiętaj jednak, że możesz żądać odszkodowania tylko za 10 lat wstecz. Wcześniejsze się przedawniły.
Alicja Hass / Przyjaciółka

Porady prawne i finansowe - forum >>

Sprawdź inne porady:

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Jeżeli chodzi o odszkodowania to mogę polecić Kancelarię Prospectrum z Rzeszowa. Mają bardzo dobrych fachowców i niskie prowizje.