kobieta w aucie fot. Fotolia

Różnica między OC a AC - zobacz, czym są te ubezpieczenia

Zobacz sama!
kobieta w aucie fot. Fotolia
Każdy, kto posiada pojazd, zobowiązany jest do zawarcia polisy na wypadek szkody komunikacyjnej. W zakładach ubezpieczeniowych dostępnych jest wiele pakietów, ofert i taryf. Kiedy pracownik biura obsługi klienta przedstawia ci różne możliwości, nie jesteś w satnie się zdecydować. Najczęściej zadawanym pytaniem jest pytanie o to, czy oprócz OC chcesz zawrzeć też ubezpieczenie AC. Zobacz, czym różnią się OC od AC.

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z przymusowym charakterem OC wszyscy ubezpieczyciele oferują taki sam zakres tej polisy. Różnice polegają jedynie na cenie.
 
Pamietaj, że OC to nic innego jak zabezpieczenie innych uczestników ruchu przed twoim działaniem na drodze. W sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, poszkodowany będzie mógł zgłosić kolizję w twoim zakładzie ubezpieczeń. To twój ubezpieczyciel zajmie się procesem likwidacji szkody oraz wypłaci odszkodowanie, dzięki czemu ty nie będziesz musiała ponosić kosztów.

Autocasco

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Oznacza to, że firmy oferujące autocasco mogą oferować różne pakiety polis. Z AC możesz zgłosić szkodę:
  • którą sam spowodowałeś (twój ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie z twojego AC)
  • z innym pojazdem, zwierzęciem,
  • tzw. szkodę parkingową,
  • zniszczenia dokonane przez osoby trzecie.

Podstawowe różnice

Główne różnice między OC i AC polegają więc na tym, że:

  • ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, AC dobrowolne,
  • z OC odszkodowanie otrzyma wyłącznie poszkodowany, zaś z AC możesz zlikwidować różnież własną szkodę,
  • polisy OC mają taki sam zakres ubezpieczeń we wszystkich zakładach ubezpieczeń, a pakiety ubezpieczeniowe AC mogą się różnić w zależności od firmy, która je oferuje.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: