PIT fot. Adobe Stock

PIT 2019: kiedy dostaniesz zwrot podatku?

Jeśli z rozliczenia podatkowego wynika nadpłata, urząd skarbowy jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki. Kiedy można spodziewać się pieniędzy?
Marta Kosakowska / 23.01.2019 12:14
PIT fot. Adobe Stock

Kiedy dostanę zwrot podatku - to pytanie zadają sobie osoby, które w tegorocznym rozliczeniu podatkowym miały nadwyżkę. Na przelew z urzędu skarbowego trzeba będzie jednak trochę poczekać. Wypłata zwrotu z PIT zależy od wielu czynników. Dowiedz się, ile będzie trzeba poczekać na odzyskanie nadpłaconych pieniędzy.

PIT 2019 - wszystko, co musisz wiedzieć

Komu należy się zwrot podatku?

Zwrot podatku należy się osobom, w których rozliczeniu podatkowym pojawiła się nadpłata lub uiszczony został nienależny podatek. W takich sytuacjach urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi pieniądze. Przysługujący zwrot jest obliczany w rozliczeniu PIT. Nie jest potrzebne składanie dodatkowego wniosku o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot.

Kiedy zwrot podatku z PIT 2019?

Zwrotu podatku z rozliczenia można spodziewać się w terminie do 3 miesięcy od momentu złożenia PIT. Zatem jeśli deklaracja wpłynęła do urzędu w kwietniu 2018 roku (termin mija 30 kwietnia), to na przelew trzeba będzie poczekać maksymalnie do końca lipca. Przyjmuje się, że im szybciej podatnik złożył zeznanie podatkowe, tym szybciej może oczekiwać zwrotu nadpłaconej kwoty. Jeżeli pieniądze nie wpłyną na konto po upływie 3 miesięcy, wówczas należy skontaktować się z urzędem skarbowym. 

Na szybszy zwrot podatku mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku pieniądze zostają zwrócone w terminie do 30 dni.

Korekta PIT a zwrot podatku

Jeśli w zeznaniu podatkowym pojawił się błąd i niezbędne było złożenie korekty, wówczas okres oczekiwania na zwrot podatku ulega wydłużeniu. Urząd skarbowy nalicza czas na zwrot na nowo od momentu otrzymania korekty PIT. Oznacza to, że pieniądze prawdopodobnie wrócą do podatnika dopiero po 31 lipca.

Jak urząd zwraca pieniądze?

Urząd skarbowy zwraca nadwyżkę podatku w formie przelewu pieniądze na konto podatnika. Jeśli ten nie posiada konta w banku, wówczas pieniądze mogą zostać zwrócone przekazem pocztowym. Koszty przekazu pokrywa podatnik.

Przeczytaj więcej o PIT:
Godziny pracy urzędów skarbowych w ostatnich dniach kwietnia
Na czym polega oszustwo „na PIT”