POLECAMY

Gdzie szukać pomocy w opiece nad seniorem?

Opieka nad osobą starszą to ciężka, wyczerpująca fizycznie i psychicznie praca. Gdzie możesz zwrócić się o pomoc?
Gdzie szukać pomocy w opiece nad seniorem? fot. Fotolia

W zajmowaniu się starszym krewnym z reguły pomaga rodzina. Ale wsparcie możesz otrzymać także od przyjaciół, fundacji i instytucji społecznych. Warto z niego skorzystać. Inaczej grozi ci frustracja, która prowadzi do utraty cierpliwości i agresji. Nie dopuść do tego, pozwól sobie pomóc! Gdzie szukać pomocy w opiece nad seniorem?

Pielęgniarka środowiskowa

Udzieli informacji o świadczeniach medycznych, z których można skorzystać w ramach NFZ, np. zabiegach, dofinansowaniu sprzętu rehabilitacyjnego, artykułów higienicznych, leków. Zrobi zastrzyk, zmieni opatrunek, założy cewnik.

Pielęgniarka długoterminowa

Aby senior mógł korzystać z jej pomocy, musi mieć skierowanie od lekarza i wymagać stałej opieki. Pielęgniarka może odwiedzać go kilka razy w tygodniu, robić zastrzyki, podawać kroplówkę, zmieniać opatrunki. Doradzi, jak pielęgnować chorego.

Pracownik socjalny

Pomoże w dopełnieniu formalności niezbędnych do uzyskania świadczeń z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, np. wsparcia materialnego lub rzeczowego na opiekę nad seniorem.

Grupa wsparcia

Wysłucha problemów, podzieli się doświadczeniami, doradzi. Szukaj grupy najbliższej swoim problemom, np. dla opiekunów osób obłożnie chorych czy cierpiących na demencję. Adresami grup powinny służyć przychodnie rejonowe, oddziały NFZ, ośrodki pomocy społecznej czy centra pomocy rodzinie.

Sprawdź też inne porady prawno-finansowe:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja uważam,że najlepsza opieka to ta domowa, sama wolałam przystosować mieszkanie do potrzeb mojej mamy niż umieszczać ja w domu starców. inna rzecz, ze mnie po porstu nie było na to stać. A np. przygotowanie łazienki to koszt ok. 1000zł wszystko kupiłam w sklepie Perfekton - krzesło pod prysznic, uchwyty, nasadkę na toaletę.