POLECAMY

Odwrócona hipoteka

Wielu emerytów lub rencistów z trudem wiąże koniec z końcem. Pieniądze, jakie dostają, nie wystarczają na comiesięczne opłaty, leki... Jest szansa, że wkrótce uda się rozwiązać ten problem.
Odwrócona hipoteka
Ministerstwo Finansów opracowuje projekt ustawy, która pozwoli emerytom na korzystanie z wieloletnich kredytów bankowych.

Do tej pory banki niechętnie udzielały pożyczek starszym osobom, w obawie, że nie odzyskają długu. Teraz zabezpieczeniem ma być mieszkanie emeryta lub rencisty. Jeśli jego spadkobierca nie zwróci bankowi pieniędzy, ten przejmie lokal zmarłego – jest to tzw. hipoteka odwrócona. Wielkość udzielonego kredytu ma zależeć od wartości nieruchomości (wycenę przeprowadza bank).

Uwaga!
Niektórzy pośrednicy finansowi już teraz oferują emerytom dożywotnią rentę w zamian za nieruchomość. W porównaniu z odwróconą hipoteką taka umowa różni się tym, że w księdze wieczystej od razu figuruje pośrednik i to on przejmuje mieszkanie natychmiast po śmierci emeryta. Tym samym pozbawia spadkobiercę możliwości spłacenia długu i odziedziczenia nieruchomości zmarłego.

Porady prawne i finansowe - forum >>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)