Obowiązkowe wyposażenie samochodu fot. Fotolia

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - przepisy kodeksu drogowego

Zadbaj o to, zwłaszcza gdy czeka cię długa podróż samochodem.
Milena Oszczepalińska / 28.02.2018 09:47
Obowiązkowe wyposażenie samochodu fot. Fotolia

Polskie przepisy jasno określają, co musisz mieć w samochodzie. W razie kontroli policji musisz okazać funkcjonariuszowi wszystkie niezbędne elementy, jeśli cię o to poprosi. Brak któregokolwiek z nich skutkuje mandatem. I to wcale nie małym! Lepiej więc zaopatrz się w niezbędny sprzęt, jeśli nie chcesz uszczuplić swojego portfela.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Sezon wakacyjny to czas wzmożonych wyjazdów samochodem. Wakacje często są sporym obciążeniem dla domowego budżetu, więc nie warto dodatkowo go uszczuplać przez niezastosowanie się do obowiązujących przepisów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego w każdym samochodzie musi znajdować się:

  • gaśnica
  • trójkąt ostrzegawczy

Należy przy tym pamiętać, że trójkąt musi posiadać homologację. Jest to bardzo ważne narzędzie na wypadek awarii na drodze. Jeśli z jakichś przyczyn technicznych będziesz zmuszona zatrzymać się na drodze na światłach awaryjnych, a nie postawisz w odpowiednim miejscu trójkąta ostrzegawczego, czeka cię mandat w wysokości 150 zł. Jeżeli natomiast w ogóle nie posiadasz w samochodzie trójkąta, policja może ukarać cię mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Gaśnica natomiast musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, np. pod siedzeniem lub w bagażniku. Jeżeli nie będziesz posiadała gaśnicy, możesz zapłacić mandat również w wysokości od 20 do 500 zł. Nie ma natomiast obowiązku sprawdzania, jaką datę ważności ma gaśnica, którą posiadasz. Musi być ona jedynie sprawna i skuteczna.

Sprawdź też: