szkoda komunikacyjna fot. Fotolia

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca jest nieznany

Zobacz sama!
szkoda komunikacyjna fot. Fotolia

Kolizje drogowe są stresującym i trudnym doświadczeniem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia. Co wtedy zrobić? Jak uzyskać odszkodowania, aby nie ucierpiała na tym ani polisa, ani zniżki? Zobacz nasze rady i koniecznie je zapamiętaj!

1. Zawiadom policję

Jeśli brawurowy kierowca uderzy cię podczas jazdy i nie zatrzyma się, aby spisać oświadczenie o zaistniałej stłuczce, nie wpadaj w furię. Koniecznie zawiadom policję. Dzięki temu będziesz mogła ubiegać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

2. Miejsce zdarzenia

Koniecznie zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby nie stanowiło niebezpieczeństwa dla innych kierowców. Spokojnie poczekaj na przyjazd policji. Funkcjonariusze opiszą sytuację, tworząc notatkę policyjną, niezbędną do uzyskania odszkodowania.

3. Świadkowie

Jeśli sytuację widziały osoby trzecie, poproś o ich dane, a następnie opiszcie zdarzenie. Zeznania świadków mogą okazać się pomocne.

4. Zarejestruj szkodę

Telefonicznie zgłoś wypadek do dowolnego zakładu ubezpieczeń. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone przez ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a ty nie stracisz zniżek.

Kiedy wypłacane jest odszkodowanie z UFG?

Niestety, UFG nie wypłaca odszkodowania za każdą szkodę. Na pieniądze możesz liczyć gdy:

  • Sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku,
  • Doszło do uszkodzeń na ciele (tzw. uszczerbek na zdrowiu) u któregoś z pasażerów poszkodowanego pojazdu,
  • Nie posiadasz polisy AC – jeśli posiadasz taką polisę, to z niej zostanie wypłacone odszkodowanie, a UFG wyrówna ustalone zniżki.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: