Jak skorygować deklarację podatkową - poradnik fot. Fotolia

Jak skorygować deklarację podatkową - poradnik

Jeśli błędnie wypełniłaś PIT, koniecznie złóż do niego korektę. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Milena Oszczepalińska / 31.03.2016 06:26
Jak skorygować deklarację podatkową - poradnik fot. Fotolia

Złożyłaś już PIT w urzędzie skarbowym jakiś czas temu, ale okazało się, że zawiera on błędy? Wystarczy, że źle wpisałaś jedną kwotę, a całe rozliczenie będzie błędne. Nie możesz tego tak zostawić. Urząd prawdopodobnie sam nakaże ci skorygować daną deklarację podatkową. Możesz to zrobić to sama zanim dostaniesz stosowne pismo. Zeznanie podatkowe złożone do urzędu musi być poprawne, inaczej mogą ci grozić poważne konsekwencje finansowe.

W jaki sposób składa się korektę zeznania podatkowego?

W celu skorygowania deklaracji podatkowej należy ponownie złożyć w urzędzie skarbowym PIT za dany rok, ale tym razem z zaznaczeniem pola "korekta zeznania" a nie "złożenie zeznania", jak za pierwszym razem.

Do złożonego zeznania podatkowego jako korekty należy dołączyć pisemne uzasadnienie, w którym musimy wyjaśnić, dlaczego składamy tę korektę.

Ile mamy czasu na złożenie korekty deklaracji podatkowej?

Oczywiście im szybciej tym lepiej. Od razu, kiedy zauważysz, że popełniłaś błąd w deklaracji, złóż korektę. Urząd skarbowy ma aż 5 lat na to, by skontrolować twoje zeznanie. To znaczy, że deklarację za 2015 rok, którą składasz w 2016 roku, możesz skorygować nawet w 2021 roku. Nie powinnaś unikać złożenia korekty w nadziei, że urząd nie zauważy błędu. W przeciwnym razie może cię czekać sporo nieprzyjemności w razie kontroli skarbowej.

Co grozi za niezłożenie korekty do błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej?

Błędy w deklaracjach podatkowych mogą iść w dwie strony - albo przez nie dostaniemy zbyt mały zwrot podatku, albo zapłacimy zbyt mały podatek do skarbu państwa. Szczególnie ten drugi przypadek może nas sporo kosztować, ponieważ:

  • jeśli kwota niezapłaconego podatku jest mniejsza niż 7 500 zł, taki błąd traktowany jest jak wykroczenie skarbowe (grozi za to grzywna od 150 do 30 000 zł);
  • jeśli natomiast z przeoczenia lub zatajenia kwota niezapłaconego podatku jest większa niż 7 500 zł, urząd potraktuje to jako przestępstwo skarbowe (grozi za nie grzywna do 36 000 zł lub kara pozbawienia wolności do lat 3).

Zobacz też: