Jak poznać złodzieja? fot. Fotolia

Jak poznać złodzieja?

Naciągacze i złodzieje próbują cię okraść na wiele sposobów
Milena Oszczepalińska / 23.09.2014 06:42
Jak poznać złodzieja? fot. Fotolia

Zbytnia ufność może nam przysporzyć wielu kłopotów. Możemy nawet się nie spodziewać, że mężczyzna pukający do naszych drzwi to nie kominiarz czy elektryk, za którego się podaje, ale złodziej. Coraz częściej włamywacze przebierają się za pracowników administracji, by mieć okazję rozejrzenia się po naszym mieszkaniu i później okraść nas, kiedy np. wyjedziemy na wakacje. Taka wizyta ułatwi mu sprawdzić, które mieszkanie warto obrabować i co ukraść.

Jak ustrzec się przed oszustami?

Przede wszystkim nigdy nie otwieraj drzwi nieznajomym bez upewnienia się, że są tymi, za których się podają. Miej czujne oko na każdą obcą osobę, która składa ci niezapowiedzianą wizytę. Lepiej być nadmiernie ostrożnym, niż przez nieuwagę wpuścić do domu złodzieja. Zanim zatem zaprosisz gościa do środka, wylegitymuj go. Poza tym pamiętaj, że jeżeli nie prosiłaś o wizytę hydraulika lub opiekunki społecznej, raczej sami cię nie odwiedzą. Nie daj się nabrać na te coraz bardziej wyszukane złodziejskie sztuczki.

Sposoby złodziei na dotarcie do naszego mieszkania

  • Na pracownika administracji - Oszuści często podszywają się pod pracownika gazowni, zakładu energetycznego, kablówki. Właścicielowi mieszkania tłumaczą, że koniecznie trzeba wymienić np. piecyk gazowy albo tuner w telewizorze. Argumentują, że to wymóg nowych przepisów, a za brak takich urządzeń grozi wysoka grzywna. Potem pobierają zaliczkę lub opłatę za montaż, podpisują umowę i znikają. Czasem montują jakieś urządzenie, ale wtedy żądają kilkuset złotych.
  • Na akwizytora - Dwie, czasem trzy osoby dzwonią do drzwi pod pretekstem prezentacji dywanów, narzut, garnków po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Gdy jeden rozkłada przed tobą towar, pozostali plądrują mieszkanie.
  • Na wnuczka - Ofiarami tego przekrętu najczęściej padają osoby starsze. Złodziej wybiera ofiarę z książki telefonicznej, wyszukując imiona nadawane przed wielu laty. Następnie dzwoni i przedstawia się jako wnuczek lub daleki krewny i prosi o pomoc finansową.
  • Na pracownika opieki społecznej - Oszustka odwiedza starszą panią i przedstawia się jako pracownica ośrodka pomocy społecznej. Twierdzi, że ten przyznał mieszkance zapomogę, trzeba tylko wypełnić dokumenty. Zaproszona do mieszkania wypisuje fikcyjne papiery i wyłudza zaliczkę na rzekome opłaty, np. znaczki skarbowe.

Na to szczególnie uważaj!

  • Fałszywe faktury wrzucone do skrzynek pocztowych, informujące np. o tym, że zmienił się numer konta firmy. Zanim wpłacisz jakiekolwiek pieniądze na nowe konto, zapytaj pracownika danej firmy, czy może potwierdzić tę zmianę.
  • Pieniądze za pieniądze, czyli wiadomości e-mail i listy mówiące o tym, że dostałaś lub wygrałaś dużą kwotę pieniędzy, ale aby ją odebrać, musisz wpłacić na podane konto jakąś sumę, która ma rzekomo pokryć koszty notarialne.
  • Phishing - bardzo niebezpieczna metoda wyłudzenia danych osobistych i dostępów np. do kont bankowych.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass z Przyjaciółki