sąsiedzi, finanse, porady prawne fot. MARPIO

Jak poskromić kłopotliwego sąsiada

Paweł i Gaweł, bohaterowie wiersza Fredry, ciągle darli ze sobą koty i stosowali zasadę oko za oko, ząb za ząb. Nie polecamy nikomu takiego rozwiązywania problemów. Podpowiadamy za to, jak zgodnie z prawem zapewnić sobie domowy ład i spokój.
/ 27.05.2009 10:59
sąsiedzi, finanse, porady prawne fot. MARPIO
Życie pod jednym dachem nie jest usłane różami. Wiadomo, każdy ma swoje upodobania i przywary. Ale nawet najbardziej tolerancyjnym osobom nie zawsze udaje się zachować spokój, gdy zza ściany dobiegają odgłosy kłótni czy głośnej muzyki. Jeśli nie pomagają perswazje, trzeba szukać innego sposobu na poskromienie uciążliwych sąsiadów.

Wolnoć Tomku w swoim domku?

Jak często słyszysz taką odzywkę, gdy grzecznie tłumaczysz sąsiadowi, by zmienił nieco swoje przyzwyczajenia? Zamiast potulnie godzić się na łamanie zasad – działaj!

Dyskoteka do bladego świtu
Lokator spod „piątki”często urządza zakrapiane imprezy. Przy głośnej muzyce i podniesionych głosach o śnie nie ma mowy.
- Najpierw spróbuj załatwić sprawę polubownie. Poproś sąsiada, by nie zakłócał ciszy nocnej. Dobrze byłoby znaleźć innych niezadowolonych lokatorów  i wspólnie odwiedzić imprezowicza.
- Jeśli twoje upomnienia nie przyniosą rezultatu, złóż skargę w administracji. Najlepiej, by podpisali ją również inni sąsiedzi – będzie bardziej wiarygodna.
- Gdy i to nic nie da, zawiadom policję lub straż miejską. Podczas pierwszej wizyty funkcjonariusze zapewne tylko pouczą go, jak powinien się zachowywać, ale już kolejna interwencja może skończyć się mandatem. Gdy i to niczego sąsiada nie nauczy, policja skieruje sprawę do sądu grodzkiego, który wymierzy karę grzywny lub aresztu.

Sprayem po ścianach
Już kilka razy zauważyłaś, że nastoletni syn sąsiadów maluje esy-floresy na klatce. Gdy zwracasz mu uwagę, chłopak śmieje ci się w nos...
- Skoro wiesz, czyje „arcydzieła” ozdabiają ściany, porozmawiaj z rodzicami samozwańczego malarza. Uświadom im, że za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice. Jeśli nie powstrzymają syna w jego artystycznych zapędach, będą musieli zapłacić za jego wyczyny. Gdy sąsiad nie przejmie się twoją uwagą, powiadom o tym administrację budynku.

Przytulisko w bloku
Starsza pani z parteru przygarnia bezdomne koty. Na klatce śmierdzi i jest brudno. Próbowałaś rozmawiać z sąsiadką, ale w odpowiedzi dowiedziałaś się, że jesteś wrogiem zwierząt.
- Uświadom sąsiadce, że blok to nie miejsce na schronisko dla zwierząt. Zaproponuj oddanie choć części kotów. Jeśli twoje rady zostaną zlekceważone, powiadom o sytuacji Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Inspektor towarzystwa może zdecydować
o umieszczeniu kotów w schronisku.

Pan na zagrodzie równy wojewodzie?

Wydawać by się mogło, że mając własny dom, nie będziesz narażona na takie niedogodności jak mieszkańcy bloku. Nic bardziej błędnego. Sąsiad zza płotu też może skutecznie zakłócić spokój.

Koncert na cztery łapy

Właściciel posesji obok kupił psa, by ten pilnował domu. Zwierzak jest uroczy, ale szczeka bez opamiętania. Nie przestaje nawet nocą, uniemożliwiając sen wszystkim w najbliższej okolicy.
- Prawo nie zabrania szczekania. Jeśli jednak przekracza ono przyjęte normy i zakłóca spokój innym, domagaj się od sąsiada, by podjął działania zmierzające do rozwiązania tego problemu. Zacznij od prośby, aby uciszył zwierzę. Jeżeli sąsiad cię zignoruje, zwróć się o interwencję do straży miejskiej lub policji. Zwykle wystarczy pouczenie, ale jeśli pies zakłóca ciszę nocną,
funkcjonariusz straży może skierować wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie jego właściciela.


Silnik za płotem
Sąsiad zza miedzy prowadzi warsztat samochodowy. Pracuje często nawet do późnych godzin, przez co ty jesteś narażona na ciągły hałas wydawany przez różnego rodzaju urządzenia.
- Domagaj się od sąsiada, by zaprzestał hałasowania. Gdy nie zareaguje na twoje żądania, zawiadom policję lub straż miejską. Nadmierne hałasowanie stanowi wykroczenie. Funkcjonariusze służb mundurowych mogą ukarać sąsiada mandatem lub skierować sprawę do sądu grodzkiego.
- Możesz również złożyć skargę w urzędzie gminy, która jest władna nakazać sąsiadowi wstrzymanie działalności. Gdy mimo to sąsiad nadal hałasuje, powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną – ta na koszt właściciela przeprowadzi pomiary hałasu, które mogą być dowodem, gdybyś zdecydowała się wystąpić przeciw sąsiadowi do sądu cywilnego (ponieważ w myśl prawa narusza on twoją własność, możesz złożyć pozew o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, czyli zaprzestanie hałasowania).

Inwazja gałęzi
Wzdłuż płotu sąsiadującej z twoją posesji rosną wysokie krzewy. Ich gałęzie zacieniają część twojej działki. Prosiłaś sąsiada, aby przyciął żywopłot, ale cię zignorował.
- Zażądaj, by usunął gałęzie. Wyślij mu w tej sprawie pismo, najlepiej za pokwitowaniem odbioru. Pamiętaj, by wyznaczyć w nim termin, do którego powinien to zrobić. Gdy sąsiad nie dostosuje się do twoich roszczeń, sama możesz przyciąć krzewy. Uważaj jednak, by ich nie uszkodzić. Jeśli krzew zmarnieje, sąsiad będzie miał prawo wystąpić do sądu z żądaniem odszkodowania za zniszczoną zieleń.


7 zasad domowego miru
Co można, a czego nie należy robić we własnym mieszkaniu, szczegółowo określa regulamin domowy. Wzorując się na nim, opracowaliśmy kodeks dobrego sąsiada.

1 W czasie gdy trwa cisza nocna, tzn. od 22.00 do 6.00, nie używaj urządzeń mogących zakłócać spokój innym mieszkańcom, a także ścisz odbiornik radiowy i telewizyjny, nie graj na instrumentach muzycznych i nie śpiewaj głośno.
2 Jeśli planujesz remont mieszkania, powiadom o tym sąsiadów. Gdy będzie się to wiązało z użyciem głośnych maszyn i narzędzi, zrób to przynajmniej na dwa dni przed rozpoczęciem robót.
3 Nie używaj głośnych maszyn i narzędzi (np. wiertarki) w niedziele i dni świąteczne.
4 Trzep dywany tylko w miejscu do tego przeznaczonym i wyłącznie w godzinach 8.00 – 20.00. Nie rób tego w niedziele i święta.
5 Jeżeli masz psa, wyprowadzaj go zawsze w kagańcu i na smyczy. Dbaj też, aby nie zakłócał spokoju innym mieszkańcom.
6 Nie rozpalaj grilla na balkonie ani na trawniku przed budynkiem. Nie używaj petard i ogni sztucznych na terenie nieruchomości wspólnej.
7 Nie pal papierosów na klatce schodowej i w innych wspólnych pomieszczeniach. Jeśli robisz to u siebie w domu, nie wyrzucaj niedopałków za okno.

Alicja Hass / Przyjaciółka