Inwestowanie w sztukę - zysk czy strata? fot. Fotolia

Inwestowanie w sztukę - zysk czy strata

Myślałaś o zainwestowaniu w obraz znanego malarza?
Milena Oszczepalińska / 29.01.2015 09:36
Inwestowanie w sztukę - zysk czy strata? fot. Fotolia
Inwestowanie w sztukę często kojarzy się z czymś elitarnym i trudno dostępnym. Tak było przez długie lata w Polsce, jak i na świecie. Od pewnego czasu to podejście zmienia się także i u nas. Coraz częściej kupowanie sztuki staje się alternatywną formą lokowania pieniędzy.

Inwestowanie w sztukę to jeden z najstarszych sposobów przechowywania pieniędzy, dzięki któremu możemy zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. To często również styl życia, pasja, która ubarwia szarą codzienność. Wbrew stereotypom, rynek sztuki nie jest przeznaczony wyłącznie dla najbogatszych, dostępne są prace na każdą kieszeń, które są zarówno wartościowe artystycznie i jednocześnie posiadają potencjał inwestycyjny.

Pieniądze czy emocje?

Inwestować można nie tylko w malarstwo, ale też w rysunek, grafikę, rzeźbę, czy fotografię. Należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Jeśli kupimy pracę dobrego artysty i nie przepłacimy, to nie powinniśmy stracić, jest realna szansa, że zarobimy. Kiedy? Trudno powiedzieć… Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czasami dopiero po wielu latach dany malarz zyskuje sławę i uznanie krytyków, a wtedy można na jego dziełach zarobić ogromne pieniądze.

Z badań wynika jednak, że zainteresowanie polskiego społeczeństwa w lokowanie kapitału w sztukę jest coraz większe, ale dla zdecydowanej większości nadal najważniejszą motywacją jest wartość emocjonalna, a nie chęć natychmiastowego zysku.

Dlaczego inwestujemy w dzieła sztuki?

  • Z powodów emocjonalnych.
  • To wiąże się z prestiżem i odpowiednim  statusem społecznym.
  • To inwestycja, która się zwraca.
  • Jest małe ryzyko inflacji.
  • Inwestycja wydaje się bezpieczna.
  • Ta inwestycja posiada dodatkowo walory estetyczne.

Pierwsze kroki kolekcjonera

Od czego zacząć? Jak budować swoją kolekcję? Przede wszystkim należy odwiedzić profesjonalne galerie, które gwarantują odpowiedni poziom artystyczny. W poszukiwaniu tych miejsc z pewnością pomocne są rankingi Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki, Warszawskie Targi Sztuki oraz „Przewodniki po galeriach”. Kiedy już trafimy do renomowanego miejsca, należy pamiętać o najważniejszym – kupić pracę, która nam się podoba.

Miną modne trendy czy nazwiska, a na ścianie zostanie dzieło, z którym nadal chętnie obcujemy. Wyłożenie pieniędzy na dzieła klasyków kojarzone jest z bezpieczną lokatą. Zostały one już uznane przez krytyków, zweryfikowane przez rynek. Jednak to nie prawda, że można je kupić mając tylko gruby portfel. Jeśli się dobrze trafi, można znaleźć perełkę w bardzo dobrej cenie.

Zobacz też:

Materiały prasowe – Warszawskie Targi Sztuki