Dokumenty do sanatorium - co trzeba załatwić fot. Fotolia

Dokumenty do sanatorium - co trzeba załatwić

Zanim wyjedziesz, musisz załatwić kilka spraw. Zobacz, jakich!
Milena Oszczepalińska / 04.02.2015 08:41
Dokumenty do sanatorium - co trzeba załatwić fot. Fotolia
Leczenie sanatoryjne jest kontynuacją leczenia specjalistycznego lub szpitalnego. Bywa także zalecane w celach profilaktycznych. W dużym stopniu finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak część kosztów będziesz musiała ponieść sama.

Z własnej kieszeni pokrywasz częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia, chyba że zostałaś skierowana na szpitalne leczenie uzdrowiskowe (wtedy za wszystko płaci Narodowy Fundusz Zdrowia). Także przejazdy opłacasz sama. Do sanatorium możesz wyjechać nie częściej niż raz w roku. A jakie dokumenty do sanatorium są potrzebne?

Formalności i dokumenty do sanatorium - sprawdź, co załatwić przed wyjazdem:

 • Po pierwsze - skierowanie
Bez niego nie masz co marzyć, że NFZ dopłaci ci do sanatorium. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ albo pracuje w placówce, która ma taką umowę.

Zanim je dostaniesz, lekarz zapewne zleci ci dodatkowe badania specjalistyczne (m.in. OB, morfologię, mocz, EKG). Na ich podstawie lekarz wystawia skierowanie na specjalnym druku. Pamiętaj, że skierowanie to absolutnie podstawowy dokument do sanatorium, jeżeli nie chcesz płacić za pobyt w całości sama.
 • Po drugie - decyzja NFZ
Po wystawieniu skierowania lekarz przesyła je do wojewódzkiego oddziału NFZ. Możesz również sama dostarczyć tam skierowanie (osobiście lub za pośrednictwem poczty).

Niewykluczone, że i na tym etapie będziesz musiała wykonać pewne badania, które specjalista z NFZ uzna za wskazane. Kiedy Fundusz zarejestruje już twój wyjazd, skierowanie na pobyt w sanatorium będzie jeszcze musiał potwierdzić lekarz specjalista z zakresu balneoklimatologii i medycyny fizykalnej.

Oddział NFZ ma 30 dni na rozpatrzenie skierowania i wydanie decyzji. Gdy uzna twój wyjazd za celowy, potwierdzi skierowanie (otrzymasz tę decyzję pocztą). Jeśli decyzja będzie negatywna, odeśle ją twojemu lekarzowi wraz z pisemnym uzasadnieniem.
 • Po trzecie - wezwanie do wyjazdu
Jeśli decyzja jest pozytywna, czekaj na powiadomienie o wyjeździe (może to potrwać nawet kilka miesięcy). Skierowanie otrzymasz nie później niż 14 dni przed początkiem turnusu.

Pamiętaj, że skierowanie i badania są ważne półtora roku od dnia wystawienia. Jeśli w tym czasie nie wyjedziesz, dokumenty zostaną odesłane do NFZ w celu weryfikacji, a ty będziesz musiała od nowa starać się o sanatorium.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą do sanatorium? Sprawdź na następnej stronie!

Zobacz też:

Czy na wyjazd do sanatorium trzeba wziąć urlop z pracy?

Gdy wszystko jest w porządku, dostaniesz zawiadomienie o terminie rozpoczęcia turnusu. Może on trwać 21 lub 28 dni. Na wyjazd do sanatorium będziesz musiała wziąć urlop wypoczynkowy. Jeżeli go nie dostaniesz, trzeba będzie napisać do NFZ i poprosić o zmianę terminu turnusu.

Jeśli otrzymasz skierowanie na turnus trwający dłużej niż urlop, do którego masz prawo, poproś pracodawcę o urlop bezpłatny. Gdybyś natomiast została skierowana na uzdrowiskowe leczenie szpitalne, odbędzie się ono w ramach zwolnienia lekarskiego.

Co wziąć ze sobą na wyjazd do sanatorium?

Wyjeżdżając na leczenie, zabierz ze sobą koniecznie:
 • skierowanie potwierdzone przez oddział wojewódzki Funduszu;
 • dowód tożsamości;
 • aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego (np. druk ZUS RMUA, legitymację ubezpieczeniową z aktualnym wpisem i pieczątką, ważny odcinek renty);
 • dokumentację medyczną – wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego mogące mieć związek z leczeniem w uzdrowisku;
 • leki, które przyjmujesz na cały okres pobytu.

To ci się należy:

Sanatorium, do którego jedziesz, musi zapewnić ci m.in.:
 • wstępne kliniczne badanie lekarskie najpóźniej w drugiej dobie pobytu,
 • codzienny dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej oraz cotygodniowe kontrolne badanie lekarskie,
 • końcowe kliniczne badanie co najmniej na 48 godzin przed wyjazdem,
 • nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie (jeden z użyciem tworzywa naturalnego, np. borowiny), a dwa z zakresu fizykoterapii albo kinezyterapii przez 6 dni zabiegowych w tygodniu,
 • możliwość dokupienia zabiegów,
 • możliwość uzyskania recept na leki,
 • posiłki dietetyczne dostosowane do twojego stanu zdrowia i wskazań lekarza,
 • leki w razie nagłego zachorowania.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass z Pani domu