Deklaracje PIT: NIP czy PESEL

Deklaracje PIT: NIP czy PESEL fot. Fotolia
Lepiej to sprawdź, inaczej będziesz musiała korygować błędnie uzupełnioną deklarację podatkową.
Milena Oszczepalińska / 02.03.2015 06:24
Deklaracje PIT: NIP czy PESEL fot. Fotolia

Przez lata zawsze w deklaracji podatkowej należało wpisywać numer identyfikacji podatkowej NIP, teraz jednak obowiązują inne przepisy. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale są osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL, powinny identyfikować się w rozliczeniu podatkowym numerem PESEL. Co spowoduje wpisanie błędnego numeru?

PESEL czy NIP?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie ma możliwości rozliczania się z Urzędem Skarbowym za pomocą dwóch numerów. Trzeba korzystać wyłącznie z jednego. Z którego?

Kiedy stosujemy identyfikator podatkowy NIP a kiedy PESEL?

  • PESEL - jeżeli jesteś osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL, w zeznaniu podatkowym posługujesz się tym numerem,gdy: nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
  • NIP - numerem NIP identyfikują się w pozostałe podmioty podlegające obowiązkowi ewidencyjnemu (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne).

Co zrobić, gdy dawniej wpisywaliśmy numer NIP, a zgodnie z obecnymi przepisami powinniśmy wpisywać PESEL?

Nawet jeśli mamy przyznany numer NIP, ale jesteśmy osobami fizycznymi i nie prowadzimy działalności gospodarczej, powinniśmy identyfikować się numerem PESEL. Wpisanie w pole numeru identyfikacyjnego numeru NIP zamiast PESEL będzie błędne. Co to spowoduje?
  • jeżeli składamy deklarację podatkową w tradycyjny sposób, czyli dostarczamy do Urzędu Skarbowego wersję papierową, będziemy musieli wykonać korektę tej deklaracji;
  • jeżeli rozliczamy PIT przez Internet, system powinien odrzucić taką deklarację z powodu błędu danych identyfikacyjnych.

Zobacz też: