Co zrobić, gdy… zgubisz dokumenty

torebka, dokumenty, finanse, porady prawne
Na moment wyszłaś z pokoju w biurze. Gdy wróciłaś, okazało się, że twoja torebka zniknęła. A z nią ważne dokumenty, komórka i inne drobiazgi. Zastanawiasz się, co masz robić?
/ 15.09.2009 11:18
torebka, dokumenty, finanse, porady prawne
Dowód osobisty
O stracie powiadom policję. Poproś, o zaświadczenie, że zgłosiłaś kradzież dowodu. Przyda się przy załatwianiu różnych spraw urzędowych. Potem idź do urzędu gminy, do wydziału ewidencji ludności. Jeżeli utrata dokumentu nastąpiła z dala od domu, zgłoś to w najbliższym urzędzie. Dostaniesz zaświadczenie, które jest ważne do czasu wydania nowego dokumentu. O stracie powiadom też swój bank. Pokaż zaświadczenie z policji i poproś o potwierdzenie, że zgłosiłaś fakt utraty dowodu.

Prawo jazdy

Idź na policję. Dostaniesz zaświadczenie, które będzie potrzebne do wyrobienia tzw. wtórnika. Następnie złóż w wydziale komunikacji urzędu gminy wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Jeżeli stracisz prawo jazdy za granicą, zgłoś to policji. Wystawi ona odpowiednie zaświadczenie, które okażesz na granicy.

Karta kredytowa
Jak najszybciej powiadom bank i poproś o zastrzeżenie karty. Zadzwoń do Centrali Kart Kredytowych pod numer 9584 (z zagranicy +48 22 9584). Konsultant połączy cię z wydawcą karty. Pamiętaj, że fakt kradzieży trzeba bankowi potwierdzić na piśmie w ciągu 7 dni od zgłoszenia telefonicznego. Zgłoś kradzież na policji.

Warto wiedzieć!
Jeśli stracisz paszport za granicą, powiadom o tym policję. Następnie skontaktuj się z polskim konsulatem lub ambasadą i złóż tam wniosek o wydanie tzw. paszportu tymczasowego, który umożliwi ci powrót do kraju.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA