podatki, PIT, dokumenty, kobieta, pomyłka fot. Panthermedia

Co zrobić, gdy… pomyliłaś się w PIT

Nie doliczyłaś dochodu za pracę zleconą. Zapomniałaś rozliczyć ulgę za Internet? Pomimo że termin składania zeznań podatkowych już upłynął, w każdej chwili możesz zrobić korektę swojego PIT-u. Masz na to 5 lat.
/ 05.09.2011 06:08
podatki, PIT, dokumenty, kobieta, pomyłka fot. Panthermedia
Znajdź właściwy druk
Korektę zeznania musisz zrobić na nowym formularzu PIT. W zależności od tego, jak się rozliczasz, wybierasz PIT-36 lub PIT-37. Druk dostaniesz w urzędzie skarbowym, możesz też go wydrukować z Internetu (jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl). Następnie – rubryka po rubryce – wypełniasz od nowa zeznanie, uwzględniając nieodliczoną ulgę czy pominięty dochód. Gdy skończysz, wpisz na formularzu datę i podpisz się.

Napisz uzasadnienie
Wytłumacz powód składania korekty. W piśmie podaj swoje dane, adres urzędu skarbowego i wskaż, w jakich rubrykach dokonałaś zmian i z jakiego powodu. Na przykład: „dokonałam korekty w dziale C 1 w rubryce 3, bo nie uwzględniłam dochodu z umowy zlecenia.”

Wpłać podatek
Zdarza się, że w wyniku korekty masz niedopłatę podatku. W takiej sytuacji musisz uregulować zaległość. Licz się z tym, że trzeba będzie zapłacić także odsetki za zwłokę (począwszy od daty ostatecznej zapłaty podatku, czyli od 2 maja, do daty twojej wpłaty). Jeśli okaże się, że – przeciwnie – masz nadpłatę, wystąp do urzędu skarbowego z wnioskiem o jej zwrot. Dołącz go do składanej korekty.

Pamiętaj!
Na pierwszej stronie formularza PIT nie zapomnij zakreślić kwadracika „korekta zeznania”.

Porady prawne i finansowe - forum >>